20.07. – Dogodilo se na današnji dan – Posada Apolla 11: Neil Armstrong, Edwin ‘Buzz’ Aldrin i Michael Collins izvela prvo spuštanje na Mjesec. Umro glumac i majstor borilačkih vještina Bruce Lee, čiji se filmovi i danas prikazuju, a on je i dalje ikona popularne kulture

Pancho Villa
Pancho Villa

1304. – Rođen italijanski pisac Francesco Petrarca. Smatra se posljednjim pjesnikom srednjeg vijeka i prvim individualistom u evropskoj poeziji.

1402. – Mongolski kan Tamerlan u bici kod Angore, sadašnje Ankare, pobijedio osmanlijsku vojsku i zarobio sultana Bajazita I, koji je 1403. umro u ropstvu.

1872. – Mahlon Loomis dobio je patent za bežičnu telegrafiju, što je bio ključni momenat za nastanak radija.

1917. – Potpisana Krfska deklaracija o stvaranju zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Deklaraciju potpisali premijer Srbije Nikola Pašić i predsjednik Jugoslovenskog odbora Ante Trumbić.  Buduća državna zajednica zamišljena je kao »ustavna, demokratska i parlamentarna monarhija na čelu s dinastijom Karađorđevića«.

Guglielmo Marconi
Guglielmo Marconi

1919. – Počeo je dvodnevni generalni štrajk radnika Jugoslavije kao znak solidarnosti s revolucijama u Sovjetskoj Rusiji i Mađarskoj, kojim je vlada prisiljena da odustane od učešća u oružanoj intervenciji radi gušenja tih revolucija.

1923. – Ubijen je meksički revolucionar Francisco “Pancho” Villa. Meksikanci ga smatraju nacionalnim junakom.

1937. – Umro je italijanski elektroinženjer i pronalazač Guglielmo Marconi, jedan od pionira bežične telegrafije, koji je 1909. podijelio Nobelovu nagradu za fiziku s njemačkim naučnikom Karlom Ferdinandom Braunom. Uspio je 1901. da prvi preda bežični signal preko Atlantskog okeana i uspješno je usavršavao i primjenjivao sopstvene i tuđe pronalaske. Podizao je radio-stanice i eksperimentisao u bežičnoj telegrafiji, ali poslije eksperimenata srpskog naučnika Nikole Tesle i ruskog fizičara Aleksandra Stepanoviča Popova. Jedno vrijeme je smatran pronalazačem radija, ali mu je presudom Vrhovnog suda SAD oduzet patent, jer je Tesla već patentirao pronalazak u Federalnom birou SAD za patente.

1944. – Njemački pukovnik Claus von Stauffenberg, izvršio atentat na nacističkog lidera Adolfa Hitlera podmetanjem bombe pod njegov sto u bunkeru „Vučja jama“ kod Berlina. Hitler je lakše povrijeđen, a zavjerenici pogubljeni.

Apollo 11, Mjesec
Apollo 11, Mjesec

1945. – Umro je francuski književnik Paul Valéry. Nastavio je poeziju simbolista, dajući joj nove misaone tonove i strožu formu, i pisao je stilski briljantno uglačanu prozu. Djela: poeme “Mornarsko groblje”, “Mlada Parka”, eseji “Uvod u metod Leonarda da Vinčija”, “O plesu”.

1947. – Rođen je meksički kompozitor Carlos Santana. U njegovoj karijeri je dosad osam zlatnih i sedam platinastih albuma, a prodao je oko 80 miliona albuma.  Poznat po svome stilu miješanja pop muzike sa bluesom, rock’n’rollom, Afro-kubanskom glazbom i Latinskim zvucima.

1951. – U džamiji Al-Aksa u Jeruzalemu ubijen je jordanski kralj Abdulah. Kralj Jordana postao je 1946.

1954. – U Ženevi zaključeno primirje o Indokini, kojim je Vijetnam podijeljen na dva dijela. Francuska se obavezala da se povuče iz Sjevernog Vijetnama i da poštuje nezavisnost Laosa, Vijetnama i Kambodže.

1969. – Posada Apolla 11: Neil Armstrong, Edwin ‘Buzz’ Aldrin i Michael Collins izvela prvo spuštanje na Mjesec (Armstrong, kao prvi čovjek uopće na nekom drugom tlu osim zemaljskog; i Aldrin, dok je Collins upravljao lunarnim modulom u mjesečevoj orbiti).

Bruce Lee
Bruce Lee

1973. – Umro je američko-hongkonški glumac i majstor borilačkih vještina Bruce Lee. U filmovima je glumio od malih nogu te je tako zabilježeno da je svoju prvu ulogu ostvario kad mu je bilo manje od godinu dana u filmu “Golden Gate Girl“. Tokom svoje filmske karijere snimio je više od 30 filmova te je žanr borilačkih filmova (kung-fu film) učinio svjetski popularnim i utjecajnim. Iako je od tragične i misteriozne smrti Brucea Leeja prošlo već 40 godina, njegovi filmovi se i danas prikazuju, a on je i dalje ikona popularne kulture, nadahnuće ne samo mnogobrojnim mladima, nego i filmašima, reperima, dizajnerima..

1974. – Turska izvršila invaziju na Kipar.

1976. – Američki kosmički brod bez ljudske posade „Viking 1“ spustio se, poslije 11 mjeseci leta, na Mars i počeo da šalje na Zemlju jasne snimke te planete.

1988. – Južna Afrika, Angola i Kuba prihvatile sporazum o povlačenju stranih trupa iz Angole i o priznavanju nezavisnosti Jugozapadne Afrike, današnje Namibije.

1992. – U prijedorskim naseljima Kozarac, Bišćani, Čarakovo, Hambarine, Rakovčani, Rizvanovići, Zecovi, Skele i Kamičani  izvršena masovna ubistva Bošnjaka.

2006. – U Sarajevu u 45. godini umro Benjamin Filipović, filmski radnik, režiser i profesor na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Prvi dugometražni film “Praznik u Sarajevu” režirao je 1991. godine.

Posted by on 2020-07-20. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login