BiH je i dalje u igri za Euro

Fudbalska reprezentacija BiHPobjedom nad Izraelom u 6. kolu kvalifikacija rezultatom 3:1, fudbalska reprezentacija BiH došla je do druge pobjede. Golove na prepunom Bilinom polju postigli su dva Edina – Višća je dva puta savladao Marciana, što su njegovi prvi golovi u najdražem dresu, dok je jednom pogodio kapiten i najbolji strijelac Zmajeva, Džeko. Nakon remija i dva poraza, bila je ovo naša prva pobjeda protiv rivala.

BiH je ostala na petom mjestu grupe B, ali sada sa samo tri boda zaostatka za drugoplasiranom Belgijom, te bodoma manje u odnosu na Kipar i Izrael koji su treći, odnosno četvrti. Selektor Mehmed Baždarević uspješno je debitirao pred publikom u Zenici.

Njegovi Zmajevi od prve su minute krenuli po pogodak, stvarale su se prilike pred golom Izraelaca, no rezultat se nije mijenjao. Kada se ušlo u zadnjih pet minuta prvog dijela činilo se da će se na odmor sa nulom, a onda – golijada.

U jeku dominacije BiH, hladan tuš. Igrala se 41. minuta kada je Tal Ben Haima savladao Asmira Begovića, i ništa nije izgledalo dobrou tim trenucima. Srećom, Zmajevi su uzvratili već u sljedećem napadu.

Na dodavanje Miralema Pjanića, Edin Višća udarcem iskosa sa desne strane izjednačava rezultat na 1:1. Biloje tosamo minut nakon vodstva Izraela.

Samo tri minute kasnije BiH vodi – nakon udarca Ognjena Vranješa lopta je u šesnaestercu pogodila u ruku jednog od Izraelaca, a sudija je opravdano pokazao na bijelu tačku.

Penal je sigurno realizirao Edin Džeko za 2:1 na poluvremenu.

U mnogo manje sadržajnom drugom poluvremenu, vidjeli smo samo jedan pogodak. Večeras sjajni Višća potvrdio je pobjedu BiH u 75. minuti.

Do kraja kvalifikacija ostala su još četiri kola. BiH u narednom meču gostuje u Belgiji (3. septembar), zatim dočekuje Andoru (6. septembar), slijedi domaći meč sa Velsom (10. oktobar), te gostovanje na Kipru (13. oktobar).