Izložba ‘100 plakata’ tematizira slobodu kretanja

Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo (ALU) i Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH (ULUPUBiH) organizirali su u Sarajevu izložbu “100 plakata”, koja će biti postavljena do 31. decembra na ALU BiH.

Akademija likovnih umjetnosti, Sarajevo

Akademija likovnih umjetnosti, Sarajevo

Radi se o izložbi pariške organizacije Poster for Tomorrow koja ove godine tematizira slobodu kretanja kao jedno od osnovnih ljudskih prava, a izloženo je stotinu radova koji su izabrani među 6.993 rada pristigla od autora iz država širom svijeta.

Generalna sekretarka ULUPUBiH Mila Melank kazala je Feni da je među radovima izabranim za ovogodišnju izložbu jedan rad iz BiH, a od država regije uvršten je i jedan rad autora iz Srbije. Izložba tokom decembra bude postavljena i na još oko stotinu lokacija u svijetu (Parizu, Buenos Airesu, Londonu, New Yorku…).

Predstavnici pariške organizacije Poster for Tomorrow ranije su u BiH održavali radionice o ljudskim pravima (tokom SFF-a ili na drugim manifestacijama), kakve održavaju i u državama širom svijeta. Pozovu, kaže ona, i lokalna dizajnere da sudjeluju u tim aktivnostima.

– Važno je da se podiže svijest o aktualnim svjetskim problemima u kojima i mi (na neki način) imamo ulogu – kaže. Podsjeća da se prva u nizu izložbi bavila pitanjem prava na život, prošle godine tema izložbe bio je terorizam, a tematizirana su i ženska prava, pravo na vodu, stanovanje…

Pravila izbora najboljih radova su stroga. U online selekciji sudjeluje stotinu profesionalaca, a potom se sedam dizajnera iz raznih dijelova svijeta nađe u Parizu i među 400 iz užeg izbora odaberu stotinu radova. Selekcija je anonimna, a teško je izabrati najbolje od velikog broja pristiglih radova.

Mila Melank bila je dvije godine u online žiriju, a iz vlastitog iskustva kaže da je potrebno 15 dana da se samo pregledaju toliki radovi. Ona kaže da među radovima ima fenomenalnih razmišljanja o zadatoj temi, autori u jednoj slici (plakatu) predstavljaju neku ljudsko pravo. Ove godine nije bilo predstavnika iz BiH u žiriju, a ranijih godina bili su to i Bojan Hadžihalilović i Dalida Karić-Hadžiahmetović.

ULUPU BiH već šest godina surađuje s pariškom organizacijom Poster for Tomorrow, a svake godine se tematizira nova tema iz oblasti ljudskih prava. Sudjeluju autori iz država širom svijeta, a stotinu najupečatljivijih budu izlagani u državama iz kojih dolaze sudionici i/li organizacije.

Posted by on 2017-12-23. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login