Kreativnim potezima prevazići društvene podjele

dvije skole pod jednim krovomNa Vlašiću je održan festival jednominutnog filma mladih, u okviru projekta “Obnova povjerenja među djecom, nastavnicima i roditeljima u podijeljenim školama Srednjobosanskog kantona” (SBK) koji je provela nevladine organizacije “Genesis Project”, u suradnji sa UNICEF-om i Fondacijom “Schüler Helfen Leben”.

Na Festivalu su prikazana 83 filma učenika iz 16 nacionalno podijeljenih osnovnih škola koja su poslala poruku šta misle o fenomenu “Dvije škole pod jednim krovom” i razdvajanju djece u školskim klupama.

“Imam prijateljicu s kojom sam od malena skupa. S njom provodim većinu slobodnog vremena… Tokom raspusta smo nerazdvojne, igramo odbojku, idemo u štenju, čitamo novine i razgovaramo o svakodnevici. Međutim, kad je u pitanju naše druženje u školi, ono je posve drugačije. Tužna sam jer u školi samo prođemo jedna pored druge i pozdravimo se, a ponekad čak ni to”, ispričala je djevojčica Azra iz Jajca.

Ona je svoju školsku svakodnevnicu, koju nikada nije djelila sa djecom druge nacionalnosti, opisala u jednominutnom filmu “Distanca”.

Azra u filmu ističe i da bi voljela promijeniti postojeću situaciju, ali da sumnja u to da pojedinac može promijeniti mišljenje koje je, kako kaže, odavno usađeno u društvu.

Kao i većina djece u Srednjobosanskom kantonu, Azra ide u školu u kojoj djeca bošnjačke i hrvatske nacionalnosti odvojeno pohađaju nastavu.

O fenomenu “Dvije škole pod jednim krovom” govore i ostali filmovi učenika iz podijeljenih škola.

U filmu “Budućnost” jedan osnovac je to opisao rečenicom: “Ovo su moji prijatelji, oni pohađaju nastavu na prvom spratu škole, a ja ima nastavu na drugom i trećem spratu. Iako idemo u dvije škole pod jednim krovom, mi se odlično slažemo”.

Direktorica organizacije “Genessis” Banja Luka Dijana Pejić kaže da su djeca uputila snažne poruke koje govore o nasilju, toleranciji, predrasudama.

“Ima zaista snažnih filmova… Recimo, dvije djevojčice, jedna Bošnjakinja, a druga Hrvatica, su najbolje prijateljice, ali van škole. To su zaista male sredine gdje je nekako tužno vidjeti da se djeca na ulazu u škole dijele, pa će, recimo, Hrvat na prvi sprat, a Bošnjak na drugi sprat”, kaže Pejić.

Mladi filmaši osvrnuli su se i na to kako političari gledaju na nacionalno podijeljene škole. Tako su učenici iz Busovače u filmu “Kruške i jabuke”, podsjetili na izjavu koju je prije devet godina dala Greta Kuna, tadašnja ministrica obrazovanja Srednjobosanskog kantona.

“To nisu nikavi problemi, to su dvije škole, dva nastavna plana i programa. Jedan se izvodi u prizemlju, drugi na katu. Da ne dođe do objedinjavanja krušaka i jabuka, nego gdje su kruške da budu kruške, a gdje su jabuke da budu jabuke”, izjavila je Kuna 2007. godine.

Unatoč tome što se zvanična retorika političara danas distancirala od teorije o kruškama i jabukama, u praksi se malo toga promijenilo.

Političari su i tokom ove godine izjavljivali da još nisu stvoreni uvjeti za ukidanje prakse “Dvije škole pod jednim krovom”.

“To se pitanje više medijski diže na jedna nezaslužen i nerealan nivo, takva će organizacija biti dok ne uspostavimo jedinstven nastavni plan i program sa nacionalnom grupom predmet”, izjavio je novinarima prije nekoliko mjeseci premijer SBK Tahir Lendo.

“To je samo odraz ustroja BiH, u kojoj žive tri konstituivna naroda koji govore tri službena jezika”, kazala je Katica Čerkez, ministrica obrazovanja SBK.

U situaciji u kojoj se na fenomen “Dvije škole pod jednim krovom” većinom gleda iz političkih uglova, ne postoji nijedna analiza o tome kako će razdvajanje po nacionalnoj osnovi dugoročno utjecati na djecu.

“Djeca su itekako svjesna tog fenomena i toga da nisu odgovorna za to i da problem nije u njima. Dakle, problem je u onima koji donose odluke i koji pod svaku cijenu insistraju na njihovom odvajanju. Ono što je pozitivno, a što je prikazano u filmovima, je da djeca pronalaze načine da prevazilaze te pokušaje podjela. S druge strane, žalosno je da su djeca suviše izložena pričama o dnevnoj politici, što nije primjereno njihovom uzrastu”, kazala je za RSE Nineta Popović iz UNICEF-a BiH.

A da djeca, zaista, još u osnovnim školama diskutiraju o politici koja im kroji budućnost, dokazuje i film “Dječje priče”, koji je proglašen najboljim na festivalu jednominutnog filma na Vlašiću.

Razgovarajući o političarima, dvojica dječaka u ovom filmu, među ostalim, kažu: “Stalno neke nove afere, neko novo ludovanje, misle da su face… Čujem i da kupuju najnovijeg BMW-a i to sve sa našom lovom… A ovamo imaju dvije škole i to sve pod jednim krovom”.

Posted by on 2016-06-26. Filed under Jajce, Mostar, Sarajevo, Travnik, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login