“Laibach” u Historijskom muzeju BiH

Laibach

Laibach

U okviru procesa obogaćivanja kolekcije “Opkoljeno Sarajevo”, a povodom sutrašnjeg koncerta avangardne slovenačke grupe “Laibach” u Domu mladih, Historijski muzej Bosne i Hercegovine predstavit će dio NSK arhive koja se odnosi na kulturni život Sarajeva za vrijeme opsade. Tim povodom, članovi “Laibacha” sutra će posjetiti Historijski muzej.

Grad Sarajevo i grupa “Laibach” imaju posebno snažnu vezu, koja se najbolje ogleda kroz činjenicu da je “Laibach” jedan od izvođača koji je održao koncert u opkoljenom Sarajevu, čije se održavanje podudarilo sa potpisivanjem Daytonskog mirovnog sporazuma, saopćeno je iz Historijskog muzeja.

Više od dvije decenije nakon ovog “historijskog koncerta”, otvorena je priča o koncertu “Laibacha” iz 1995. godine, koja će biti predstavljena kroz izložbu “NSK država Sarajevo”. Priča o koncertu je ispričana kroz fotografske zapise Zorana Kanlića, te svjedočanstva i dokumente građana Sarajeva.

Historijski muzej je u procesu prikupljanja građe za kolekciju “Opkoljeno Sarajevo” ostvario brojna partnerstva – jačanjem veza sa savremenim društvom i međuinstitucionalnom saradnjom.

Jedna od tih institucija je Fakultet političkih nauka u Sarajevu. Rezultat ove saradnje je razgovor na temu “Sarajevo 1995-2018: Kovanje budućnosti na istorijskom mjestu spoticanja” sa Ivanom Novakom iz “Laibacha”.

Razgovor će biti održan na dan novog koncerta grupe “Laibach”, 29. marta u Domu mladih, u sklopu predstavljanja izložbe “NSK država Sarajevo”. Izložba će biti predstavljena i na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.

Članovi “Laibacha” sutra će posjetiti Historijski muzej Bosne i Hercegovine u 13.00 sati, gdje će prisustvovati integriranju priče o koncertu iz 1995. godine u stalnu postavku “Opkoljeno Sarajevo”.

U 13.30 sati će biti otvorena izložba pod nazivom “NSK Sarajevo”, fotografa Zorana Kanlića. Od 14.00 sati na rasporedu je razgovor sa Ivanom Novakom “Sarajevo 1995-2018: Kovanje budućnosti na historijskom mjestu spoticanja”.

Posted by on 2018-03-29. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login