Nogometaši Portugala prvi put evropski prvaci

Portugal, EURO 2016

Nogometna reprezentacija Portugala osvojila je prvu titulu evropskog pvaka.

U finalnoj utakmici 15. evropskog prvenstva Portugalci su na pariskom “Stade de Franceu”, pred 90.000 gledalaca, u produžetku pobijedili domaću selekciju Francuske sa 1:0 (0:0, 0:0). Strijelac pobjedničkog gola bio je Eder u 109. minuti.

U regularnih 90. minuta susret je završen bez golova.

Prvi dio susreta obilježila je povreda prve zvijezde Portugala Cristiana Ronalda, koji je zamijenjen u 25. minuti. U ovom dijelu igre Francuzi su imali inicijativu, ostvarili su nekoliko dobrih prilika da povedu, ali su šutevi Mousse Sissoka bili neprecizni, dok je pokušaj najboljeg strijelca ovogodišnjeg Eura Antoina Griezmanna da glavom pogodi mrežu zaustravila protugalska odbrana. Sa druga strane Portugalci ka okvru protivničkog gola nisu uputili ni jedan udarac.

U drugom polvremenu Francuzi su nastavili sa pritisakom ka provničkom golu. Dobre prilike za vodstvo ponovo su imali Griezmann u 66. i Sissoko u 84. minuti, a u posljednjim sekundama najbolju priliku da Francuzima donese treću titulu imao je rezervista Ginac, ali je njegov pokušaj zaustavila stativa.

Portugalci su titule došli u drugom dijelu produžetka. Nakon što je prvo Gereiro je pogodio okvir gola iz slobodnog udarca u 108. minuti, već u sljedećem napadu rezervista Eder je preciznim udarcem po zemlji sa oko 25 metara savladao Lorisa. Do kraja susreta Francuzi su sve karte bacili u napad, dok su Portugalci imali priliku da iz kontranapada povećaju prednost, ali je rezultat ostao nepromjenjen.

Portugalci su tako u svom drugom finalu došli do prve titule. Prvo finale igrali su na EP-u 2004. godine kada su na domaćem terenu u Lisabonu neočekivano poraženi od Grčke.

U predtakmičenju ovogodišnjeg Eura Portugalci su u F-grupi tri puta remizirali, sa Islandom 1:1, Austrijom 0:0 i Mađarskom 3:3. U eliminacijama u osmini finala savladali su Hrvatsku sa 1:0, u četvrtfinalu Poljsku sa 6:4 nakon izvođenja penala, dok su u polufinalu bili bolji od Velsa sa 2:0.

Posted by on 2016-07-10. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.