Otok Lezbos: Izbjeglice borave u krajnje nehumanim uslovima

kampa Moria

kamp Moria

Izbjeglice koje su bježeći od ratova i siromaštva, došle do kampa Moria, na grčkom otoku Lezbos, nisu mogle ni pretpostaviti kakvi ih loši uslovi života tu čekaju.

Na stotine izbjeglica i migranata, među kojima se većinom nalaze žene i djeca, uprkos već niskim temperaturama zraka i dalje spavaju u šatorima predviđenim za ljetni period u kojima nemaju ni grijanja.

Osim što žive u lošim sanitarnim uslovima, brinu se i za svoju sigurnost, ali i sigurnost najbližih.

Nedovoljan broj ljekara

Sherif Al-Hassoun (65) iz Deir ez-Zora, u Siriji, s jedanaestero unučadi živi u šatoru, a najveću brigu joj predstavlja njihovo zdravlje. ”Pripadnici režima su sve bombardovali i uništili. Izgubila sam i supruga. Sve sam izgubila“, rekla je al-Hassoun.

Teško žive u kampu, a za vrijeme padavina i niskih temperatura problemi su veći. ”U minijaturnom šatoru živi nas sedmero. Hladno je. Šator prokišnjava. Loša je situacija“, dodala je.

Požalila se i na loše zdravstvene uslove i nemogućnost pronalaska ljekara. ”Imam unuka od tri mjeseca koji je bolestan. Plače noću, ali ovdje nema ljekara koji bi nam mogao pomoći“, dodala je. Kazala je i kako su uslovi u kampu izrazito nehigijenski, te da nema kupatila niti tople vode.

”Teško je naći i pitku vodu. Pokajali smo se što smo došli“, dodala je Al-Hassoun.

Stanovnici kampa se ne osjećaju sigurno

Minaa Hasani (41) čiji je suprug otet u Najafu, u Iraku, samohrana je majka četvero djece. Hasani je kazala kako su je sigurnost van kampa veoma loša. ”Noću često dolazi do svađe. Ne osjećamo se sigurno. Brinem za djecu”, rekla je Hasani.

Kupanje u moru

Hasan Alulu porijelom iz Rakke, u Siriji, kazao je kako imaju samo dva pokrivača i da im se teško tako ugrijati.

”Veoma je hladno i zapalimo vatru da se ugrijemo. Električnu energiju imamo samo navečer od 17 sati do tri sati u noći“, rekao je Alulu koji se također požalio na otežanu mogućnost liječenja.

Glasnogovornik Visokog komesarijata Ujedinjenih naroda (UN) za izbjeglice (UNHCR) Boris Cheshirkov kazao je kako se u kampu čiji je kapacitet 2.000 ljudi, nalazi 6.000 osoba.

”Situacija u Moriji je na kritičnom nivou. Prenatrpanost, loša sigurnost i hladno vrijeme dodatno su otežali uslove života u kampu“, rekao je Cheshirkov za AA.

Pozvao je grčke vlasti da izbjeglice koje su nezaštićene i koje su već duže vrijeme na otoku, prebace na poluotok.

”Ovaj mjesec smo prebacili oko hiljadu ljudi. Ali 1.460 ih je došlo na otok. Nastojimo omogućiti smještaj u hotelima za ljude koji su u najtežoj situaciji“, dodao je Cheshirkov.

Reakcije međunarodnih organizacija

Loši uslovi u kampovima na grčkim otocima izazvali su reakcije mnogih međunarodnih organizaciaj među kojima se nalazi i UNHCR.

Prema zvaničnim podacima grčkih institucija, na otocima te zemlje, prvenstveno Lezbosu, Chiosu i Samosu nalazi se oko 16.000 izbjeglica. Od toga oko 8.000 njih nalazi se na grčkom otoku Lezbos.

Izbjeglice koje podnesu zahtjev za azil nerijetko čekaju i po nekoliko mjeseci povratnu informaciju. Za to vrijeme na otoke dolaze nove izbjeglice stvarajući prenatrpanost u kampovima.

Skladno sporazumu o readmisiji izbjeglica, iz Grčke u Tursku je vraćeno 1.449 migranata, od toga 220 njih porijeklom su iz Sirije.

Oko 2.000 izbjeglica koje su došle na grčke otoke dobrovoljno su se vratile u matičnu zemlju.

Nakon što je s Turskom prošle godine postignut sporazum o readmisiji migranata, broj migranata koji su došli u Grčku smanjen je za 97 posto.

Posted by on 2017-11-23. Filed under Svijet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login