Oxfam: Seks-skandal i orgije tokom rata u BiH

Štampa na njemačkom piše o seks-skandalu sa britanskom humanitarnom organizacijom Oxfam. Njeni saradnici su iskorištavali težak položaj žena u BiH i kupovali seksualne usluge. Piše o i 10-godina nezavisnosti Kosova.

silovanjeNjemački portal Kosmo piše kako nakon seks-skandala tokom akcije pomoći Haitiju nakon razornog zemjotresa britanska vlada razmatra da li da prekine saradnju sa humanitarnom organizacijom Oxfam. Britanska ministrica za razvoj Penny Mordaunt prijeti da obustavi dotok novca Oxfamu.

Tokom jedne kontakt emisije britanskog radija LBC, u program se javio jedan bivši saradnik ove humanitarne organizacije i ispričao da je Oxfam i tokom rata u BiH 90-ih imao dodir sa prostitucijom. On je rekao da se nagledao strašnih stvari, ali je insistirao da se saradnici Oxfama ocjenjuju po tome kako su radili svoj posao a ne po tome šta su radili u svoje slobodno vrijeme.

Iskorištavali strašnu situaciju žena u BiH

“I sam sam bio sa ženama koje su se prostituirale. One su na kraju dana bile u lobiju hotela. Ja sam bio single, a one spremne sve da učine. Zbog čega bih trebao biti kritikovan?”, pitao je on u emisiji. Svoje postupke ovaj anonimni sagovornik, koji se uključio u kontakt program, je opravdao time da je obezbijedio hranu za 1.000 gladne djece. Radijski voditelj mu je ukazao na to da je on svojim postupcima iskoristio strašne okolnosti u kojima su živjeli ti ljudi i da se svojim radom ne može oprati. No, njegov sagovornik ni tada nije mogao da razumije čemu svo uzbuđenje. Rekao je da su u nekim mjestima poput Srebrenice ili Mostara odrasle žene kucale na prozore taksija. “Novcem koji bi dobile za seks mjesecima su mogle hraniti svoje familije”, rekao je doslovno bivši saradnik Oxfama u BiH i dodao. “Molim vas ne sudite me po tome šta sam ja u svoje slobodno vrijeme radio sa svojim novcem. Sudite me po tome što sam dobrovoljno otišao na ratnu područje”, citirao je britanski Independent tog čovjeka.

Skandal koji se odnosi na ponašanje saradnika Oxfama otkrila je bivša top-menadžerica ove britanske humanitarne organizacije Helen Evans. S tim u vezi je prošle godine zbog seksualnih zloupotreba otpušteno više od 120 saradnika Oxfama. List “The Times” je svojim člankom pokrenuo skandal. Nakon toga je bivša potpredsjednica Oxfama Penny Lawrence podnijela ostavku, piše Kosmo.

“Nadamo se da Srbija vidi realnost!”

Austrijski Wiener Zeitung donosi intervju sa kosovskim ambasadorom u Beču Samijem Ukellijem, povodom desetogodišnjice nezavisnosti Kosova. Na pitanje da li su nakon 10 godina, s obzirom na činjenicu da je svaki treći građanin nezaposlen, da mladi napuštaju zemlju i da im još uvijek trebaju vize za EU, mnoge nade iznevjerene, Sami Ukelli odgovara da Kosovari ipak mogu biti ponosni na ono što su ostvarili. “Dovoljno je da se zapitamo gdje smo bili 1998, a gdje 2008. i gdje smo danas. Puno smo postigli i postići ćemo još više. Ali, Kosovo je projekat međunarodne zajednice i mi smo upućeni na njenu pomoć. Nedostatak zajedničkih stavova u vezi sa nezavisnošću čini situaciju samo komplikovanijom. Pored toga naša susjeda Srbija stalno pokušava da nas omete na našem putu. Kada jedna zemlja stalno mora dokazivati svoju nezavisnost, to košta puno vremena i energije”. Na pitanje novinara, kako vidi to što je austrijski vicekancelar nazvao Kosovo dijelom Srbije, Sami Ukelli je rekao da se Strache malo nesretno izrazio ali da je Kosovo zadovoljno podrškom Austrije, koja je važan strateški partner Prištine.

Jedan od uslova za liberalizaciju viznog sistema je ratifikacija sporazuma sa Crnom Gorom, do kojeg nije došlo zbog političke svađe u Prištini. Kosovski ambasador očekuje da će se to riješiti narednih mjeseci. Sami Ukelli je izjavio da se niko u EU ne mora bojati Kosova, koje ima 1,9 milion stanovnika od kojih, kako je naglasio, ne žele svi da ga napuste. Neki od njih žele posjetiti svoje rođake, neki bi željeli studirati.

U novoj strategiji proširenja EU je zacrtano, naglasio je kosovski ambasador u Beču, da Srbija i Kosovo najkasnije do 2019. trebaju postići obavezujući sporazum. Nije međutim jasno da li će tada doći do priznanja Kosova od strane Srbije, koje je, kaže on, važan korak u pravcu normalizacije. No, tu je i EU pozvana da govori jednim glasom, konstatuje kosovski ambasador. On je na kraju intervjua za Wiener Zeitung izrazio nadu da će Srbija sagledati realnost. Naglasio je da postoji napredak u dijalogu sa Beogradom ali je primjetio izvjesnu agresivnost diplomatije u Srbiji u cilju da druge zemlje ne priznaju Kosovo. “Odlučujuću ulogu u svemu ima EU, koja Srbiji  ima šta i da ponudi”, zaključio je kosovski ambasador u Beču Sami Ukelli u intervjuu za Wiener Zeitung.

Posted by on 2018-02-16. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login