Španija odbranila titulu prvaka Evrope

Španija, Italija, EURO 2012

Španska nogometna reprezentacija je sa 4:0 deklasirala Italiju u finalu Evropskog prvenstva, koje je odigrano u Poljskoj i Ukrajini.

Španija je postala prva reprezentacija u historiji koja je uspjela da odbrani naslov prvaka Evrope.
Prvo poluvrijeme aktuelni evropski i svjetski prvak je vrlo dobro odigrao, te su već nakon prvih 45 minuta igre imali prednost od 2:0.
Do vodstva su došli već u 14. minuti, kada je Xavi sjajno uposlio Fabregasa, koji iz ugla sa desne strane pogađa Davida Silvu. Silva glavom matira legendu na golu Italije.

Italijani su zaprijetili Ikeru Casillasu preko Antonia Cassana i Maria Balotellija, ali su brzo primili i drugi gol.
Ponovo je akciju započeo Xavi. Uposlio je svog novog saigrača iz Barcelone Jordija Albu, koji je odlično probio po lijevoj strani i postigao svoj prvi gol u dresu Španije za vodstvo od 2:0.

Prandeli je na poluvremenu izveo Cassana, a uveo Di Natalea. Napadač Udinesea imao je priliku već u 40. sekundi nastavka, ali je glavom šutirao preko gola. Di Natale je imao fantastičnu priliku i deset minuta poslije, ali je Casillas i to uspio odbraniti.
U 55. minuti Thiago Mota je na terenu zamijenio Montoliva. Sve nade Italijana u preokret završene su u 61. minuti, kada je Mota zbog povrede morao napustiti teren, a Prandeli je prije toga izvršio sve izmjene, pa su Italijani pola sata prije kraja utakmice na terenu ostali sa igračem manje.

Šest minuta prije kraja najbolji igrač Španije Xavi Hernandez ponovo je iz sredine poslao loptu, ona je našla Fernanda Torresa, koji pogađa za 3:0.

Slomljeni Italijani su do kraja primili i četvrti pogodak.
Torres se ovog puta našao u ulozi asistenta, a strijelac je bio Juan Manuel Mata.

Španci su drugom uzastopnom titulom najbolje evropske reprezentacije i titulom svjetskih prvaka osvojenom 2010. godine u Južnoafričkoj Republici postali prva reprezentacija u historiji nogometa koja je osvojila tri velika takmičenja zaredom.

Posted by on 2012-07-02. Filed under EURO, Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.