Cijene nafte skočile nakon ruske intervencije u Siriji

nafta

nafta

Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima nakon ruske avionske intervencije u Siriji, koja je potisnula u drugi plan nove signale usporavanja ekonomskog rasta u Aziji i povećanja američkih zaliha.

Na londonskom tržištu cijena barela porasla je 97 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 49,34 dolara. U Njujorku se barelom trgovalo po 1,1 dolara višoj cijeni, na 46,19 dolara.

Rusija je jučer pokrenula avionske napade na položaje terorističke grupe “Islamska država” u Siriji, u sklopu najveće ruske intervencije na Bliskom istoku u nekoliko decenija, prenosi Hina.

Dodatnu podršku cijenama pružilo je jačanje uragana Joaquina, na putu prema Bahamima, iako se iz prognoza ne može zaključiti hoće li pogoditi Sjedinjene Američke Države (SAD).

Trgovci energentima prate kretanje uragana na Atlantiku zbog mogućeg zatvaranja platformi u Meksičkom zalivu ili oštećenja na infrastrukturi.

Rast cijena ograničile su nove naznake ekonomskog usporavanja u Aziji i prepune američke zalihe nafte.

Prema danas objavljenim podacima, aktivnosti u kineskom industrijskom sektoru smanjile su se u septembru, a povjerenje proizvođača u Japanu pogoršalo.

“S obzirom na međunarodnu napetost, tržište je jučer reagovalo nevjerovatno mudro i cijene nisu skočile za nekoliko dolara. Možda su rast zauzdali američki podaci o zalihama”, dodaje se u izvještaju brokerske naftne firme PVM-a.

Izvještaj američke vlade pokazao je da su zalihe sirove nafte u prošloj sedmici skočile za čak četiri miliona barela, nadmašivši očekivanja analitičara.

Američka proizvodnja u julu rasla 9,36 miliona barela dnevno, sporije ne godišnjem nivo nego u prethodnim mjesecima, saopćoli su iz Iz Energy Aspectsa koji predviđa da bi se rast trebao usporiti na 8,8 miliona barela dnevno.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama objavila je da je cijena barela referentne korpe njegove nafte jučer iznosila 43,58 dolara, što znači da je ostala skoro nepromijenjena predhodni dan.

Posted by on 2015-10-02. Filed under Ekonomija. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login