Ljekovito bilje – smreka

smrekaOsušeni plodovi smreke koriste se kao lijek, začin, sirovina za dobivanje eteričnog ulja, za proizvodnju dezodoranasa, za dimljenje suhomesnatih proizvoda i za proizvodnju posebnih vrsta rakija – smrekovače, borovičke, brinjevca i džina.

Smreka je zimzeleni četinarski grm koji obično naraste jedan do dva metra, ali može narasti u drvo i do 15 metara visoko, sa raznoliko formiranom krošnjom. Grane i grančice su obrasle bodljikavim iglicama, koje su po tri u pršljenu, 0,5 –2 cm duge, uske, naježene i oštre, s donje strane zelene, a s gornje imaju bijelu ili sivoplavkastu prugu. Plod je mesnata bobica, do 9 mm promjera koja na vrhu ima trokraku brazdu. Bobica je u početku svijetlo zelena, a kad sazrije, tamno plava i bjeličasto nahukana.
Smreka je kod nas dosta rasprostranjena po ogoljelim, suhim i zapuštenim terenima, kamenjarima, šikarama, travnjacima i pašnjacima brdsko-planinskog područja. No može se naći i na boljim terenima uz rubove šuma i šumaraka, pretežno na kiselom zemljištu.

Način branja

Od smreke se sakupljaju, u odkobru i novembru, zreli tamnoplavi plodovi. Zreli plodovi se lagano omlate s grana smreke na rasprostrte ponjave. Ako se grm jako mlati, otpadaju i nezreli, zeleni plodovi. Nesavjesni sakupljači sijeku cijele grane smreke, odnose kući i mlate sa njih plodove. Ovo je ujedno i apel da se to ne čini.

Sabrani plodovi se prosiju radi odvajanja iglica, nezrelih i osušenih plodova i drugih nečistoća. Suši se u hladu, u tankom sloju, uz češće prevrtanje. U farmaciji se koriste osušeni plodovi smreke – Juniperi fructus, i eterično ulje od smreke – Juniperi aetheroleum, koje se dobiva destilacijom plodova posebnim postupkom.

Primjena

U medicinske svrhe plodovi smreke se koriste za tjeranje mokraće (diuretik), dezinfekciju mokraćnih puteva (antiseptik) i upalu mokraćne bešike – cistitis, zatim za liječenje bronhijalnih katara i raznih vrsta prehlada u cilju izbacivanja sluzi, smirivanja upala disajnih putova i smirenje kašlja. Koristi se kao sredstvo za poticanje teka i rada želuca (stomahik), tjeranje vjetrova (karminativ), kod otežanog varenja hrane – dispepsije, kod smanjene kiseline u želucu.

Izvana se koriste plodovi smreke za kupke kod raznih oblika reume, a eterično ulje za masažu, najčešće u raznim mastima i uljima za masažu protiv reumatskih bolova kao aroma terapija.

Čaj od plodova smreke: dvije kavene žlice zdrobljenih plodova (3 – 5 grama) preliju se s pola litre vrele vode i poslije pola sata se procijedi. Piju se dvije do tri šalice dnevno, pola sata prije jela.
Za kupke se uzima 200 grama zdrobljenih plodova smreke, preliju se s 1 litrom vrele vode, poslije pola sata se procijedi i ulije u kadu s toplom vodom za kupanje.

Napomena: Čajeve koje sadrže smreku ne smiju koristiti žene za vrijeme trudnoće ni bolesnici koji pate od upala bubrega.

Posted by on 2015-11-07. Filed under Magazin, Zdravlje & Ljepota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login