06.04 – Dogodilo se na današnji dan – Partizani u Drugom svjetskom ratu oslobodili Sarajevo od njemačkih okupatora

885. – Umro je Metodije Solunski, koji je zajedno sa svojim mlađim bratom Ćirilom bio prvi slovenski prosvetitelj i tvorac prvog slavenskog pisma – glagoljice.

1528. – Umro je njemački slikar i kipar, Albrecht Dürer (1904.- 1528.), kojeg mnogi smatraju jednim od najvećih renesansnih predstavnika.

Dubrovnik

Dubrovnik

1652. – Holandski trgovac Jan van Riebeeck sa nalogom od Holandsko istočnoindijske-kompanije stigao je do zaliva kod južnog vrha Afrike i osnovao je sa nekoliko doseljenika naselje iz kojeg je ubrzo postao Cape Town kao stanica za snabdijevanje jedrenjaka za njihov trgovački put prema jugoistoku Azije.

 

1667. – U zemljotresu je poginulo tri četvrtine stanovnika Dubrovnika, a veći dio grada je uništen.

George Washington

George Washington

1789. – George Washington je izabran za prvog predsjednika SAD-a.

1793. – U Francuskoj je uspostavljen Komitet javne bezbjednosti, s diktatorskim ovlašćenjima, u kojem je dominirao Georges Jacques Danton , vođa radikalne grupe montanjara u Francuskoj revoluciji.

1869. – Patentiran je celuloid, prva termoplastika koja se u početku zbog jednostavnog oblikovanja masovno koristila kao zamjena za slonovaču, a tek je kroz 20 godina bila primjenjena u filmografiji. Zbog svoje visoke zapaljivosti celuloid je s vremenom izašao iz široke uporabe, a danas se još može pronaći u primjerice lopticama za stolni tenis i trzalicama za gitare.

Harry Houdini

Harry Houdini

1874. – Rođen je američki mađioničar porijeklom mađarski Jevrejin Ehrich Weiss, poznat kao Harry Houdini, najpoznatiji mađioničar 20. vijeka.

1895. – Dramski pisac Oscar Wilde uhapšen u Londonu zbog “djela velike pokvarenosti”.

1917. – SAD su u Prvom svjetskom ratu, poslije vanrednog zasjedanja Kongresa, objavile rat Njemačkoj.

Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi

1930. – Mahatma Gandhi je, podigavši grumen blata i soli s tla, izjavio “ovime tresem temelje Britanskog carstva”. Bio je to početak novog vala građanske neposlušnosti tijekom koje su Indijci pozvani da ne plaćaju porez na sol, a neposluh je počeo maršom prema moru u kojem su hiljade Indijaca pratile Gandhija od mjesta Ahmadabad do Arapskog mora, gdje su iz morske vode vadili sol te je imarš poznat pod nazivom Slani marš.

bombardovanje Beograda

bombardovanje Beograda

1941. – Nacistička Njemačka u Drugom svjetskom ratu bez objave rata napala je Jugoslaviju. Beograd, koji je tri dana ranije proglašen otvorenim gradom, u 6:30 sati napala su 234 bombardera i 120 lovaca. Većina stanovnika je zatečena na spavanju. U bombardovanju nastavljenom i naredna dva dana je poginulo oko 2.500 ljudi. Uništeno je više stotina zgrada, među kojima i zgrada Narodne biblioteke Srbije – ustanove osnovane 1832. – sa oko 300.000 knjiga.

partizani oslobodili Sarajevo

partizani oslobodili Sarajevo

1945. – Partizani su u Drugom svjetskom ratu oslobodili Sarajevo od njemačkih okupatora. Prilikom borbi za oslobođenje grada, čuvajući električnu centralu koju su ustaše htjele da unište, poginuo je Vladimir Perić-Valter, koji je tokom rata ilegalno radio u Sarajevu, Zenici i Tuzli, gdje je organizovao obavještajnu mrežu.

1971. – Umro je ruski kompozitor Igor Fjodorovič Stravinski, jedan od najuniverzalnijih muzičkih stvaralaca 20. vijeka. Odlikovao se velikom raznovrsnošću muzičkog izraza i stila – u prvoj fazi je nadahnut ruskom narodnom muzikom, u drugoj ekspresionista s povremenim oslanjanjem na džez, u trećoj se okrenuo neoklasičnom stilu, a zatim je primjenjivao i principe dodekafonije. Od 1910. je živio u Francuskoj, a od 1937. u SAD. Djela: baleti “Žar-ptica”, “Petruška”, “Posvećenje proljeća”, scenska kantata “Svadba”, melodrame “Priča o vojniku”, “Persefona”, opera-oratorijum “Kralj Edip”, opera “Život razvratnika”, kantata “Simfonija psalama”, orkestarska djela – tri simfonije, koncerti za klavir, koncerti za violinu, koncerti za kamerni orkestar, “Koncert za 16 instrumenata”, “Regtajm”, autobiografski radovi “Hronika moga života”, “Muzička poetika”.

1992. – Ministarski savjet Evropske zajednice odlučio da njene članice priznaju bivšu jugoslovensku republiku BiH kao samostalnu državu.

Grbavica, opsada Sarajeva

Grbavica, opsada Sarajeva

1992. – Na današnji dan ekstremne srpske snage počele su sa opsadom Sarajeva, najdužom i najkrvavijom opsadom jednog glavnog grada. Trajala je 1.425 dana, poginulo je oko 11.541 ljudi, od toga 643 djece.

1992. – Umro je američki pisac i profesor biohemije ruskog porijekla Isaac Asimov, pisac naučno-fantastičke proze. Naučno-popularna djela: “Hemikalije života”, “Zvijezde i njihovi putevi”, “Unutar atoma”, “Svijet nitrogena”, “Ljudski mozak”, “Nauka, brojevi i ja”. Književna djela: “Ja, robot”, “Čelične pećine”, “Golo sunce”, “Vasionske struje”, “Zadužbina”, “Druga zadužbina”, “Zadužbina i carstvo”, “Kraj vječnosti”.

Ruanda1994. – Usred građanskog rata u Ruandi između plemena Hutu i Tutsi raketom je u Ruandi oboren avion u kojem su bili predsjednici Ruande i susjednog Burundija Žuvenal Habjarimana i Siprijen Ntarjamira , što je djelovalo kao signal za nemilosrdno međusobno istrebljivanje Hutua i Tutsija. U genocidnim obračunima narednih mjeseci poginulo je najmanje milion ljudi, uglavnom civila.

2000. – Na lokalitetu Trnovac, nedaleko od tuzlanske bolnice, članovi komisije za traženje poginulih i nestalih ekshumirali su 30 ugljenisanih skeleta civila i rezervista tadašnje JNA koji su prilikom napuštanja Tuzle 15. maja 1992.godine spaljeni u civilnim vozilima.

2001. – SFOR i MUP Federacije BiH izveli akciju u osam ekspozitura i sjedištu Hercegovačke banke u Mostaru, kako bi bila uspostavljena međunarodna uprava nad ovom institucijom, prema Odluci visokog predstavnika za BiH. U sukobima između pripadnika SFOR-a i hrvatskih demonstranata lakše je povrijeđeno 18 vojnika međunarodnih mirovnih snaga u BiH.

2001. – Sekretar Haškog tribunala Hans Holtuis predao je jugoslovenskom ministru pravde Momčilu Grubaču nalog za hapšenje i optužnicu protiv bivšeg jugoslovenskog predsjednika, ratnog zločinca, Slobodana Miloševića.

2006. – Šefovi vlada i država jugoistočne Evropi usvojili su na samitu u Bukureštu zajedničku deklaracija o slobodnoj trgovini između zemalja jugoistočne Evrope.

2006. – Slovenija odbacuje optužbe za ratne zločine počinjene nad zarobljenim vojnicima JNA, 1991. godine.

Posted by on 2016-04-06. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login