21.05. – Dogodilo se na današnji dan – Referendumom održanim u Crnoj Gori stanovnici su se odlučili za neovisnost i prekid državne zajednice Srbije i Crne Gore

878. – Grad Sirakuza na Siciliji su osvojili Saraceni i oni su ga decenijama pretvorili u središte islama u Italiji.

1471. – U Nürnbergu se rodio njemački slikar i kipar Albrecht Dürer (1471.- 1528.). Jedan je od najvećih predstavnika renesanse, a bio je pod utjecajem talijanskih umjetnika tog vremena.

1471. – U londonskom zatvoru “Tauer” ubijen engleski kralj Henri Šesti, posljednji monarh iz dinastije Lankaster, svrgnut u dinastičkim borbama (“Rat dviju ruža”), a prijesto je ponovo preuzeo Edvard Četvrti. Formalno je vladao od 1422, postavši kralj u osmom mjesecu života. Prvi put su ga pristalice dinastije Jork zbacile s vlasti 1461, kad je kralj postao Edvard Četvrti, a drugi put 1471, nakon što je vojska kuće Jork porazila trupe Lankastera u bici kod Tuksberija, pošto je 1470. godine nakratko vratio prijesto.

ostrvo Sveta Jelena

ostrvo Sveta Jelena

1502. – Portugalci su otkrili nenastanjeno ostrvo Sveta Jelena u južnom Atlantiku.

1639. – Umro italijanski filozof dominikanac Tomazo Kampanela, jedan od rodonačelnika utopijske filozofije, koji je 27 godina proveo u tamnici. U djelu “Sunčeva država”, napisanom po uzoru na Platona i Tomasa Mora, izložio je shvatanja o idealnom društvu kao nekoj vrsti platonističke komunističke republike.

1688. – Rođen je engleski pisac Aleksander Poup, predstavnik klasicizma u engleskoj poeziji, koji je na engleski jezik preveo grčke epove “Ilijadu” i “Odiseju”. Djela: poeme “Esej o čovjeku”, spjev “O kritici”, satirični ep “O gluposti” (Duncijada), komično-herojski spjev “Otmica uvojka”.

1844. – Rođen je francuski slikar Henri Rousseau Le Douanier, prvi slikar naivac čije su slike ušle u Luvr.

Zlatna groznica, Australija1851. – Otkriveno zlato u Australiji. Time je počela australijska zlatna groznica.

1895. – Umro je austrijski kompozitor i dirigent Franz von Suppe, autor popularnih opereta (“Laka konjica”, “Bokačo”, “Lepa Galateja”, “Fatinica”).

FIFA

FIFA

1904. – U Parizu je osnovana FIFA (Fédération Internationale de Football Association), najviša svjetska nogometna organizacija. Danas je njeno sjedište u Zürichu, u Švicarskoj, a u svom članstvu ima 208 nogometnih saveza. FIFA se može pohvaliti da ima veći broj država članica nego UN i Međunarodni olimpijski odbor.

1911. – Potpisano je primirje i okončan rat u Meksiku.

1921. – Na današnji dan u Moskvi rodio se Andrej Saharov (1921.- 1989.) poznati sovjetski nuklearni fizičar, disident i borac za ljudska prava. Nobelovu nagradu za mir dobio je 1975., a Europski parlament je, njemu u čast, ustanovio godišnju nagradu Saharov namjenjenu ljudima koji su doprinijeli poboljšanju ljudskih sloboda i prava.

Charles Lindbergh

Charles Lindbergh

1927. – Charles Lindbergh prvi je preletio preko Atlantika sam u avionu Duh Sent Luisa (Spirit of St. Louis). Poletio je 20. maja u 7:52 ujutro iz Amerike, sa aerodroma na  Long Islandu (New York). U predvečerje 21. maja sletio je na aerodrom Le Bourget Field u okolini Pariza. 100.000 oduševljenih ljudi ga je dočekalo u Francuskoj.

1935. – Umro je holandski botaničar Hugo de Fris, osnivač eksperimentalne genetike. Prema njegovoj mutacionoj teoriji evolucije – nasuprot učenju Čarlsa Darvina – nove vrste nastaju naglom genetičkom promjenom – mutacijom. Djela: “Teorija mutacije”, “Vrste i varijeteti, njihovo mutaciono porijeklo”.

1935. – Umrla je američka pacifistkinja i društvena reformatorica Jane Addams, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1931. godine.

1945. – Sirija i Liban prekinuli su pregovore sa Francuskom i zatražili punu nezavisnost.

 Foklandska ostrva

Foklandska ostrva

1982. – Britanske trupe u Foklandskom ratu iskrcale su se na Foklandska ostrva koja je okupirala Argentina, u najvećoj vojnoj akciji Londona od Suecke krize 1956. Buenos Aires je preduzeo vojnu akciju, polažući pravo na ta ostrva u južnom Atlantiku – oko 500 kilometara od argentinske obale, na kojima Argentinci nikad nisu živjeli – na osnovu toga što su Foklandi pripadali Španiji, kao i Argentina. Španija je 1771. ostrva predala Velikoj Britaniji, 45 godina prije nego što je Argentina stekla nezavisnost.

1989. – Kineski studenti, koji su okupirali centralni pekinški trg Tjenanmen tražeći reforme, odbacili su zahtjev vlade da napuste trg.

1991. – Ubijen je indijski premijer Rajiv Gandhi (1944.- 1991.) za vrijeme predizborne kampanje. U buket cvijeća bila je skrivena bomba, a planiranim atentatom se spriječilo da bude ponovo premijer Indije. Gandhi je pokrenuo veliku borbu protiv korupcije, a imao je namjeru i bitno promijeniti ekonomiju i telekomunikacije.

1997. – Nakon višegodišnjeg neprijateljstva Poljska i Ukrajina potpisale su sporazum o pomirenju.

Crna Gora, referendum, nezavisnost

Crna Gora, referendum, nezavisnost

1998. – Pod snažnim pritiskom masovnih demonstracija indonežanski predsjednik Suharto podnio je ostavku nakon 32 godine diktatorske vladavine.

2006. – Referendumom održanim u Crnoj Gori stanovnici su se odlučili za neovisnost i prekid državne zajednice Srbije i Crne Gore.

Posted by on 2016-05-21. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login