23.05. – Dogodilo se na današnji dan – Pobunom Čeha protiv Habsburške monarhije u Pragu izbio je Tridesetogodišnji rat, najsvirepiji sukob feudalne epohe u Evropi

1430. – Ivana Orleanska zarobljena i predata Englezima, koji su je potom izveli na crkveni sud i 1431. osudili na smrt i spalili na lomači.

1498. – Na lomači spaljen italijanski dominikanski kaluđer Girolamo Savonarola, politički i vjerski reformator u Firenci.

1514. – U Mađarskoj počela je seljačka buna pod vođstvom plemića Đerđa Dosa. Četiri meseca kasnije ustanak je ugušen, Doso ubijen.

Tridesetogodišnji rat

Tridesetogodišnji rat

1618. – Pobunom Čeha protiv Habsburške monarhije u Pragu izbio je Tridesetogodišnji rat, najsvirepiji sukob feudalne epohe u Evropi. Razljućeni građani su – slično kao u pobuni husita u tom gradu protiv rimokatolika 1419. – izbacili kroz prozor Gradske vijećnice namjesnike cara Ferdinanda Drugog Austrijskog, smatrajući ih krivcima što su rimokatolici srušili dvije protestantske crkve kod Praga. U ratu, koji je izbio protiv carske vojske, protestantskim Česima su priskočili u pomoć Danska, kasnije Švedska, Britanija, čak i rimokatolička Francuska. Rat je obilježen masovnim pustošenjima i krajnjim svirepostima, u čemu su prednjačili rimokatolici pod uticajem jezuita, koji su raspalili mahnito djelovanje inkvizicije. Gubici su bili ogromni – stanovništvo Njemačke je svedeno na manje od polovine, a Češke na petinu predratnog broja. Rat je okončan Vestfalskim mirom 1648, kojim je Francuska dobila od Njemačke Alzas i dijelove Lorene, Švedska Istočnu Pomeraniju i posjede na ušćima velikih njemačkih rijeka, Holandija i Švajcarska su stekle nezavisnost, a u Njemačkoj, koja se raspala na oko hiljadu državica, feudalci su dobili gotovo potpun suverenitet, a carevi iz dinasije Habsburg su izgubili stvarnu vlast.

1823. – Rođen Ante Starčević, hrvatski političar.

Henrik Ibsen

Henrik Ibsen

1906. – Umro norveški pisac Henrik Ibsen, jedan od najvećih u istoriji drame, bespoštedan kritičar građanskog društva. Mnogo je putovao po Evropi, izučavajući dramaturgiju i pišući drame. Poslije 20 godina vratio se u Norvešku i postao upravnik nacionalnog pozorišta u Oslu. Istraživao je problem krivice i ispaštanja, sukob htijenja i stvarnosti, gušenje istine. Njegove drame pogađaju bit građanskog društva koje počiva na lažima. Djela: drame “Pretendenti na prijesto”, “Brand”, “Per Gint”, “Savez mladih”, “Stubovi društva”, “Lutkin dom”, “Aveti”, “Narodni neprijatelj”, “Divlja patka”, “Rosmersholm”, “Gospođa s mora”, “Heda Gabler”, “Graditelj Sulnes”, “Mali Ejulf”, “Jun Gabrijel Borkman”, “Kad se mi mrtvi probudimo”, poezija “Pjesme”.

1908. – Rođen je američki fizičar John Bardeen, dvostruki dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1956. i 1972. Sa Vilijamom Šoklijem izumio je tranzistor.

1915. – Italija je u Prvom svjetskom ratu objavila rat Austro-Ugarskoj.

1920. – Osnovana je Komunistička partija Indonezije, prva takva politička organizacija u Aziji.

Adolf Hitler, Njemačka, Poljska

Adolf Hitler, Njemačka, Poljska

1939. – Njemački nacistički diktator Adolf Hitler odlučio da započne Drugi svjetski rat, rekavši pred 14 najviših njemačkih komandanata: “Ovoga puta nema mnogo da se raspravlja. Imaćemo rat. Odlučio sam da zbrišem Poljsku. Od uspjeha ovog poduhvata zavisi uspjeh svega što poslije toga dolazi. Mi sada odlučujemo o sudbini Njemačke za hiljadu godina”. Rat je počeo invazijom na Poljsku 1. septembra 1939.

1945. – Uhapšen Heinrich Himmler (1900.- 1945.), glavni organizator Holokausta, jedan od najvećih masovnih ubojica u ljudskoj historiji. Bio je na listi za suđenje u Nürnbergu, zajedno sa ostalim nacistima, no izvršio je samoubojstvo popivši tabletu cijankalija dan nakon hapšenja.

Heinrich Himmler

Heinrich Himmler

1949. – Osnovana Savezna Republika Njemačka, s Bonom kao glavnim gradom.

1951. – Narodna Republika Kina okupirala je Tibet, široko planinsko područje u centralnoj Aziji.

1960. – Agenti izraelske tajne službe Mosad uhvatili su u Argentini nacističkog ratnog zločinca Adolfa Eichmanna. Na suđenju u Jerusalemu Eichmann je osuđen na smrt vješanjem.

1970. – Umro je pozorišni i filmski režiser, scenograf i glumac slovenačkog porijekla Bojan Stupica, čija se režija odlikovala bogatstvom duha i mašte, smjelom izražajnošću i izrazitom kreativnošću. Radio je u više naših pozorišta, najduže u Beogradu (Jugoslovensko dramsko pozorište, Atelje 212, Narodno pozorište), i znatno je doprinio razvoju pozorišne umjetnosti kod nas. Režija: pozorišni komadi – “Dundo Maroje”, “Leda”, “U agoniji”, “Aretej”, “Kavkaski krug kredom”, “Ribarske svađe”, “Krvave svadbe”, “Opera za tri groša”, “Idiot”, “Posjeta stare dame”, “Sveta Ivana”, “Glorija”, “Madam San-Žen”, “Dantonova smrt”, “Jaje”, “Bogojavljenska noć”, “Braća Karamazovi”, filmovi – “Jara gospoda”, “U mreži”.

1975. – U Ljubljani je umro istaknuti jugoslovenski i slovenački vajar Boris Kalin. Jedan je od osnivača Likovne akademije u Beogradu.

1992. – Lisabonski protokol: SAD, Bjelorusija, Kazakhstan, Rusija i Ukrajina potpisuju sporazum START, ugovor o smanjenju proturaketnog naoružanja.

2001. – Kantonalni sud u Mostaru počeo je istražni postupak o odgovornima za rušenje Starog mosta. Optuženi su pripadnici HVO-a – Tomo Topić, Dražen Rezić i Senaid Čavčić.

2007. – Sudsko vijeće Specijalnog suda u Beogradu osudilo je dvanaestoricu optuženih za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića na ukupno 378 godina zatvora.

Posted by on 2016-05-23. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login