Bolest nije kraj

Od raka dojke u BiH, prema statistikama, godišnje oboli više od 1.400 žena, a nekoliko stotina ih umre. Širenjem svjesnosti o toj opakoj bolesti i njenim ranim otkrivanjem izlječenje je moguće.

karcinom dojke“Imala sam 38 godina i bila prosječno informirana žena kada sam slučajno napipala kvržicu na dojci”, započinje svoju priču Azra Čajo iz Sarajeva, žena koja je nekoliko puta pobijedila smrt. Pri prvom pregledu, kaže Azra, ljekar joj je rekao da nije ništa i da se javi na kontrolni pregled za šest mjeseci. “Na nagovor supruga, nekoliko mjeseci poslije prvog pregleda, zatražila sam drugo mišljenje. Dijagnoza je bila katastrofalna. Nije se više radilo o jednom tumoru, već o dva tumora od kojih je jedan bio veličine jajeta, a drugi uveliko zahvatio limfne čvorove. Rečeno mi je da sam inoperabilna (hirurški zahvat nemoguć)”.

Za početak su joj predložili kemoterapiju. “Život mi se u jednom trenu naprosto raspao u paramparčad”, kaže Azra za Deutsche Welle. Ipak, shvatila je da zbog sebe, zbog svoga supruga, kćerke i sina, mora skupiti snagu i boriti se. “Skupila sam te komadiće svoga života, zalijepila ih i nastavila dalje. Bilo je preteških momenata, ali sam odlučila da opakoj bolesti ne dozvolim da upravlja mojim životom”.
“Šetnja za ozdravljenje”

Nakon prve serije kemoterapija Azri je odstranjena dojka, no nakon nešto više od dvije godine bolest se vratila, a s njom i nove operacije, terapije zračenjem i nove kemoterapije. “Od toga je prošlo 11 godina i evo živa sam i, što je najbitnije, vesela, što znači da bolest definitivno nije kraj”, poručuje Azra.

Da bolest nije kraj i da se ne smije predati poruka je i već tradicionalne “Race for the Cure”, ili kako je još zovu “Šetnja za ozdravljenje”. U Sarajevu je u subotu, 1. oktobra, održana deveta po redu šetnja u znaku ružičastih traka. Race for the Cure međunarodna je manifestacija, koja se održava u više od 150 gradova širom svijeta. “Za trku, odnosno šetnju prijavilo se više od sedam hiljada građana iz 45 gradova širom BiH”, kaže za Deutsche Welle Nela Hasić, regionalna direktorica Programa osnaživanja zdravlja žena (Women’s Health Empowerment Program – WHEP), organizacije koja zajedno sa 24 lokalne nevladine organizacije u BiH organizira Šetnju za ozdravljenje, a koju je još prije 36 godina u Dallasu pokrenula Fondacija Susan g. Komen. Kuriozitet je da je Fondacija Susan G. Komen upravo Race for the Cure u Sarajevu krajem jula ove godine proglasila najbolje organiziranom trkom/šetnjom za ozdravljenje u svijetu.

Zdravlje još uvijek tabu

“Na našim šetnjama se osjeti jedna posebna energija i bilo ko ko prisustvuje to osjeti, tu jednu pozitivu koju širimo, a nagrada je došla za napor i trud stotina i stotina volontera koji pomažu organizirati ovaj događaj”, kaže Hasić. Važnost Šetnje za ozdravljenje, naglašava, je u podizanju svjesnosti žena, ali i sveukupnog građanstva, o raku dojke, ali i kancerogenim oboljenjima uopće, o potrebi samopregleda i dobrog poznavanja vlastitog tijela. “Od 2006. godine, skoro svaku godinu u prosjeku između 8 i 10 hiljada učenika srednjih škola i generalno populacije čuje naša predavanja o ženskom zdravlju, o zdravim načinima života, o karcinomu dojke, o prevencijama raznih bolesti, a broj žena koje se javljaju na mamografske preglede se svaki put po nekoliko puta poveća nakon naših javnih istupa”, tvrdi Hasić.

Dodaje da i podaci koje dobijaju od medicinskih stručnjaka pokazuju da se u posljednjih deset godina i statistike bitno mijenjaju, te da se, za razliku od prijašnjih godina kada su se na pregled javljale žene s karcinomom dojke u poodmaklom trećem ili četvrtom stadiju, posljednjih nekoliko godina sve češće javljaju u ranijim stadijima bolesti, što je od izuzetne važnosti za eventualno uspješno izlječenje.

“Ipak, pred nama je još puno posla, jer je zdravlje i dalje tabu tema kod nas. Ljudi se nekako teško odlučuju govoriti o tome, naročito javno, tako da još puno toga moramo uraditi, mora se još poraditi na preventivi”, zaključuje Nela Hasić. Sličnog stava je i dr. Jadranka Ferenc, specijalista radiolog i žena koja se i sama borila s karcinomom dojke.

Nezadovoljavajuća preventiva

“Preventiva kod karcinoma dojke nije zadovoljavajuća, prvenstveno zbog nedovoljnog broja ljekara koji se tim bave, a djelomično i zbog slabe zdravstvene kulture pacijenata, koja je najčešće uvjetovana strahom, pa žene i kada nešto napipaju i posumnjaju, iz tog straha da im se ne nađe nešto ružno, odgađaju odlazak ljekaru. Dođu kad je već kasno”, pojašnjava dr. Ferenc. Naglašava da je najbitnije “saznanje svake žene da je svaki karcinom dojke izlječiv, ali samo ukoliko se na vrijeme postavi dijagnoza”. “Svaki zapušteni slučaj, što je zapuštenost veća, procentualno je manja šansa za potpuno izlječenje”, upozorava dr. Ferenc.
Osnov je, dodaje ona, “posmatrati svoje tijelo, ne samo dojku, već sve, a kad se uoči neki simptom i ako ta promjena u tijelu traje 15 do 20 dana i nema pomaka na bolje, onda je potrebno javiti se ljekaru”.

Podrška oboljelim
Zajedno sa Nelom, dr. Ferenc i hiljadama žena iz cijele BiH, Azra Čajo i ove godine učestvuje u Šetnji za ozdravljenje. Za nju je ova manifestacija od izuzetne važnosti. “Poučena vlastitim iskustvom, dala sam sebi neku vrstu zadatka – ako će moja priča pomoći jednoj ženi da ode na vrijeme i otkrije svoju bolest i ako tu agoniju kroz koju prolaze žene može skratiti na što je moguće kraći period, ja sam sretna žena”, kaže Azra, koja je već više od deset godina članica Udruženja Renesansa iz Sarajeva, koje okuplja upravo žene oboljele od karcinoma dojke.

Race for the Cure redovito podržavaju i mnoge javne ličnosti. Jedna od onih koja je tradicionalno uz “žene u ružičastim majicama” je i Hanka Paldum, diva bosanske sevdalinke. “Mislim da je to naša obaveza, da pogotovo mi žene damo podršku svima onima kojima je potrebna bar neka moralna podrška, da ustraju u borbi protiv nečega što ih je snašlo, jer se nikad ne zna ko od nas može biti sljedeći”, kaže Paldum za Deutsche Welle i zaključuje: “To je za mene sitnica koju mogu priuštiti svim tim ženama… da znaju da nisu same, napuštene, da je to jedna snaga, jedna vjera, vjera u ozdravljenje uz pomoć Boga i dobrih ljudi”.

Posted by on 2016-10-05. Filed under Sarajevo, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login