Bosanska ljetna “bajka”

Sarajevo, arapiNeue Zürcher Zeitung piše: “Uspješne privredne vijesti iz BiH rijetko stižu. Privatizacija državne imovine traje cijelu vječnost, investiciona klima opterećena je birokratskim preprekama i korupcijom. Velika stopa nezaposlenosti tjera mlade u inostranstvo. Stoga sve veća omiljenost ove zemlje – bogate prirodnim ljepotama – među arapskim turistima, njenim stanovnicima vjerovatno izgleda kao božji dar koji je pao s neba.

Od januara do jula ove godine je Turistička zajednica Sarajeva registrovala dolazak 13.000 turista iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je duplo više u odnosu na proteklu godinu. Poređenja radi, 2010. godine zabilježen je dolazak manje od 100 arapskih turista u BiH, zemlju u kojoj su polovina stanovništva muslimani. I Saudijci i Kuvajćani također cijene čist vazduh i za njih prijatne ljetnje temperature u BiH. Pored toga, oni se na Zapadnom Balkanu mogu odmarati po vrlo povoljnim cijenama. Za arapski srednji sloj koji sebi ne može priuštiti odlazak u Ženevu je to dobar argumenat. Gosti, međutim, očekuju uslugu po mjeri: objed bez svinjetine i alkohola. Restorani zato privlače goste natpisima na kojima piše da nude halal-meso.”

“Ali bosanska ljetna bajka ne usrećuje sve, jer Arapi ostaju duže nego što je to nekima pravo. Četvrtina njih, kako se procjenjuje, kupuje nekretnine. Na obroncima oko Sarajeva i okolnim brdima, gdje su tokom proteklog rata bile utvrde Karadžićevih snaga, nastaju ‘gated communities’ – zatvoreni stambeni kompleksi sa prodavnicama, bazenima i svim drugim propratnim sadržajima. Time, kako se pribojavaju Srbi-pravoslavci i Hrvati -katolici, krhki etničko-vjerski balans dolazi u opasnost. Zapravo je strancima u BiH zabranjeno kupovati nekretnine. Ali je situacija drugačija kada stranci osnivaju firme. Stoga nije samo naglo porastao broj noćenja arapskih turista, već je ekspandirao i broj novoosnovanih firmi”, piše Neue Zürcher Zeitung.

Posted by on 2016-08-29. Filed under Sarajevo, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login