Iranski kulturni centar u BiH promovirao tri knjige na sarajevskom sajmu

Iranski kulturni centar u BiH

Iranski kulturni centar u BiH

U okviru sarajevskog sajma knjiga 2016, Iranski kulturni centar u BiH promovirao je tri knjige: „Rasprava o moralu i odgoju u islamu“, Šehida Murteza Mutaharija, „Politički sistem Irana“, Abbasa Manučehrija, i „Iran, kolijevka mirnog vjerskog suživota – kršćanstvo, judaizam, zoroastrizam“, izdavačke grupe Alhoda.

Na sajamskom štandu Iranskog kulturnog centra u BiH bio je i Ali Ameri, konzul za kulturu iranske ambasde u BiH koji je kazao da svi kulturni centri Islamske Republike Iran u Evropi i svijetu prezentiraju kulturu i izdavače.

– U Iranu se svake godine objavi oko 70.000 naslova knjiga, a od toga 42.000 su knjige koje se prvi puta izdaju. Generalno, naše iransko društvo je veliki ljubitelj pisane riječi i zato se u Iranu održava veliki broj sajmova, izložbi knjiga – rekao je Ameri Feni.

Najveći međunarodni sajam knjige održava se u Teheranu svake godine u maju, i to je jedan od najvećih sajmova knjige u svijetu i najveći na prostoru Azije.

U Kulturnom centru Islamske Republike Iran u BiH, od 1992. godine do danas, objavljeno je 60 naslova, a većina su prijevodi s perzijskog na bosanski jezik, sa raznolikim temama, književnost, umjetnost i religija.

Ameri ipak kaže kako je primjetan mali broj prevedenih djela iz oblasti perzijske književnosti, ali je u planu da do kraja godine objave najmanje pet novih knjiga koje tretiraju oblast moderne perzijske književnosti uz pomoć bh. izdavača i prevodioca.

On kaže da je veliki broj mladih iranskih književnika, pisaca o kojima bh. javnost malo zna a koji su napravili briljantne rezultate, kao što je Reza Amirhani, čija su djela doživjela i po 50 izdanja.

Naveo je i književnicu Zehru Hosseini i njen roman “Majka” koji tretira temu “svete odbrane” period osmogodišnjeg rata između Irana i Iraka. Roman je doživio više od 80 izdanja.

Ameri je rekao da se radi na prevođenju ovog romana, a za septembar je najavio da će biti i objavljen na bosanskom jeziku.

Izrazio je nadu da će prezentiranje savremene iranske književnosti privući pažnju čitalaca i omladinu u BiH da se upoznaju sa novim izdanjima i stilovima iranskih autora.

Posted by on 2016-04-25. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login