Kina zadovoljna susretom G20 u Hanghzhou, spomenuta i pruga Beograd-Budimpešta

G20

G20

Ovogodišnji Summit G20 koji se održao u Hangzhou je vrlo važan sastanak održan u veoma složenoj situaciji usljed najrazličitijih izazova i visokih očekivanja svih strana. Ovo je rekao novinarima državni savjetnik u Državnom vijeću Narodne Republike Kine Yang Jiechi nakon Summita G20 koji je održan u kineskom gradu Hangzhou.

– Svjetska ekonomija se sporo oporavlja i potreban joj je novi prostor i poticaj za rast. Međunarodna trgovina je pasivna i zahtijeva novu vitalnost. Drugo, globalno ekonomsko upravljanje se nalazi u historijskoj važnoj fazi, a G20 je u kritičnom trenutku transformisanja iz mehanizma za rješavanje krize u mehanizam dugoročnog upravljanja, što zahtijeva nove korake. Treće, klimatske promjene, izbjeglice, terorizam i drugi globalni izazovi koji utječu na ekonomski razvoj moraju biti riješavani. Međunarodna zajednica ima visoka očekivanja od Summita G20 u Hangzhou – rekao je državni savjetnik.

Čelnici zemalja članica G20 i osam zemalja gostiju, kao i šefovi sedam međunarodnih organizacija učestvovali su u G20 Summitu u Hangzhou na temu “Ka inovativnoj, ojačanoj, međusobno povezanoj i inkluzivnoj svjetskoj ekonomiji”. Predsjednik Xi Jinping je predsjedavao Summitom G20 u Hangzhouu i sudjelovao u 53 događaja, uključujući 33 bilateralna razgovora i sastanka, te kontaktirao i razmijenio mišljenja sa ostalim gostima na marginama Summita. Tokom Summita, objavljen je komunike lidera G20 Summita u Hangzhou i 28 konkretnih dokumenata koji, po državnom savjetniku Jiechiju pokazuju četiri trenda.

– Prvo, rezultati pokazuju partnerski duh zajedničkog suočavanja sa izazovima. U svjetlu rastućih složenih izazova, najveće ekonomije svijeta žele uspostaviti partnerstva koje karakteriše međusobna koordinacija. Drugo, ishodi su iscrtali put za svjetski ekonomski rast. G20 Summit u Hangzhou je dao odgovor za rješavanje slabog globalnog ekonomskog rasta, a to su inovacije i reforme. Treće, G20 je zacrtao niz praktičnih akcijskih planova. Summit G20 u Hangzhou stavlja poseban akcenat na pretvaranje konsenzusa u djela i ozbiljnu provedbu rezultata. U području razvoja, Summit je formulisao “Akcioni plan G20” za provedbu agende za održivi razvoj 2030, označavajući novi korak u jačanju globalnog razvoja i saradnje. U području trgovine i ulaganja, Summit je formulisao dva dokumenta od historijske važnosti. Prvi je “Strategija G20” za rast globalne trgovine, koja se zalaže za preokretanje trenda sadašnje trome svjetske trgovine. Drugi je “Vodeća načela G20” za kreiranje politika u globalnim investicijama, što je prvi multilateralni okvir za načela ulaganja u svijetu i popunjava prazninu u globalnom investicijskom upravljanju. Štaviše, Summit je također iznjedrio nekoliko akcijskih planova za zapošljavanje, finansije, energiju i mnoga druga područja. Baš kao što je predsjednik Xi Jinping rekao – G20 uvijek pridaje veću važnost djelovanju od puke priče.

Četvrto, ishodi pokazuju riješenost u ostvarivanju zajedničkog razvoja. Razvoj je zastava Summita G20 u Hangzhou. Predsjednik Xi Jinping rezimirao je rezultate Summita u oblasti razvoja sa tri “prvijenca”: prvi put se daje prioritet razvoju u okviru globalne makro politike, prvi put se izrađuje akcioni plan za implementaciju Agende UN-a 2030. za održivi razvoj i prvi put se preduzimaju kolektivne akcije da se pomogne industrijalizacija Afrike i najmanje razvijenih zemalja, što se također uklapa u punu primjenu rezultata postignutih na Summitu foruma kinesko-afričke saradnje u Johanesburgu. Tri “prvijenca” odašilju važan signal, a to je da G20 ne pripada samo svojim članicama već cijelom svijetu, posebno zemljama u razvoju i njihovim narodima. Ukratko, rezultati postignuti na Summitu G20 u Hangzhou ostvarili su velike pomake u količini, kvalitetu, dubini i širini, uspostavljajući novi “globalni standard” međunarodnoj zajednici i ispunjavajući očekivanja svijeta – pojasnio je novinarima državni savjetnik Yang Jiechi.

Ovaj visoki dužnosnik NR Kine smatra da je uspješna organizacija Summita ispunila očekivanja koji su svi imali od Kine. Centralno rukovodstvo, relevantne ustanove centralne vlasti, zajedno sa provincijom Zhejiang i gradom Hangzhouom, naglašava Jiechi, pripremalo je Summit u potpunoj posvećenosti, osiguravajući potpuni uspjeh Summita i obogaćujući ga prepoznatljivim kineskim karakteristikama, koje se, opet, odgledaju u četiri činjenice.

– Prvo, postavljanje agende odražava stratešku viziju. Kina je za ovogodišnji Summit u odredila temu “Ka inovativnoj, ojačanoj, međusobno povezanoj i inkluzivnoj svjetskoj ekonomiji”, i četiri ključne tačke dnevnog reda: trasiranje novog puta za rast, učinkovitije i efikasnije globalno ekonomsko i finansijsko upravljanje, robusna međunarodna trgovina i investicije i inkluzivni i međusobno povezani razvoj. Drugo, unapređenje rezultata demonstrira liderstvo. Kina, kao domaćin, je zagovarala i iznijela koncepte kao i inicijative za međunarodnu ekonomsku saradnju, preuzela vođstvo u akcijama i doprinijela mnogim rezultatima Summita. Objavili smo Stav Kine o implementaciji Agende 2030. za održivi razvoj, te efektivno harmonizirali provedbu razvojne agende sa “13. petogodišnjim planom”, što igra pozitivnu ulogu u ohrabrivanju svih zemalja da zajednički formulišu akcione planove u okviru G20. Treće, stil Summita utjelovljuje otvorenost i uključivost. Dijalozi obuhvataju skoro sve države članice UN-a. Kroz Boao Forum za Aziju, Svjetski ekonomski forum, APEC susret visokih zvaničnika, Ministarsku konferenciju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj i druge platforme uveli smo pripreme za Summit i slušali stavove i sugestije svih strana. Četvrto, organizacija aktivnosti imala je kineski znak. Glavno mjesto susreta pedantno su dizajnirali stručni timovi, efektivno kombinirajući krajolik Zapadnog jezera, okus juga Yangtze rijeke, stil Kine i veliku harmoniju svijeta, i potpuno pokazujući široku i duboku kinesku kulturu. Maštovita i veličanstvena izvedba “Hangzhou, žive poezije” ostavila je prilično dubok utisak na goste iz različitih zemalja. Logo Summita kao prototip uzima Yudai most u Zapadnom jezeru Hangzhou, što simbolizira most koji povezuje Kinu i svijet, prošlost i budućnost, razvijene i zemlje u razvoju, kao i most za win-win saradnju – rekao je državni savjetnik Jiechi.

Govoreći o idejama koje je Kina, kao predsjedavajuća Summita G20 iznijela, Jiechi je istakao da se one uglavnom ogledaju u važnim govorima predsjednika Xi Jinpinga tokom Summita a posebno u uvodnom govoru “Nova polazna tačka za razvoj Kine, Novi šablon za globalni rast”. Jiechi naglašava da se u govoru predsjednik Xi dotakao globalne zabrinutosti zbog kineske ekonomije i ponudio rješenja Kine za probleme koji muče svjetsku ekonomiju.

– U svjetlu istaknutih problema u trenutnoj svjetskoj ekonomiji, predsjednik Xi Jinping je iznio inicijativu zajedničke izgradnje inovativne, otvorene, međusobno povezane i inkluzivne svjetske ekonomije. Njena suština je da koristi inovaciju kao pokretačku snagu, slijedi put otvaranja, podupire duh međusobnog povezivanja i slijedi cilj uključivosti, kako bi rast i razvoj koristio svim zemljama i narodima – smatra državni savjetnik Jiechi, dodavši kako su ovi važni prijedlozi u skladu sa pet razvojnih koncepata Kine, i nude sveobuhvatna rješenja Kine za glavne istaknute probleme s kojima se suočava svjetska ekonomija, koja tretiraju i simptome i uzroke.

– Summit u Hangzhou pomogao je svijetu da shvati da se moramo držati puta win-win saradnje. Poslao je jasan signal prema svijetu da uspostavi otvorenu svjetsku ekonomiju i suprotstavi se protekcionizmu, što je proizvelo veliku količinu pozitivne energije. Imamo razloga da vjerujemo da će G20, zajedničkim naporima i saradnjom svih zemalja, uzimajući Hangzhou kao svježu polaznu tačku i Hamburg kao sljedeću destinaciju, stalno ići naprijed korak po korak – istakao je državni savjetnik Yang Jiechi.

Tokom G20 Summita u Hangzhou čelnici zemalja BRICS-a (ekonomska suradnja i savezništvo ekonomija pet država: Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike) imali su neformalni sastanak. Novinari su se interesirali za rezultate s obzirom na neke pesimistične prognoze daljeg razvoja BRISC-a. Ipak, državni savjetnik Jiechi smatra da je neformalni sastanak postigao veliki uspjeh. Čelnici pet zemalja razmijenili su opširna mišljenja o temama kao što su međunarodna politička i ekonomska situacija, ključne agende G20 Summita u Hangzhou i saradnja BRICS-a i postigli su važan konsenzus, kaže on.

– Saradnja BRICS-a, koja je sada u ključnom trenutku koji povezuje prošlost i budućnost, ima veliki potencijal i svijetle perspektive. Kina aktivno učestvuje i promiče saradnju BRICS-a. Sve četiri strane su se složile sa inicijativama koje je iznijela Kina, uključujući i “Četiri glavna cilja” međusobnog povezivanja tržišta, finansijske integracije, povezivanja infrastrukture kao i međuljudske kontakte, kulturne i obrazovne razmjene između zemalja BRICS-a. Sljedeće godine Kina će preuzeti rotirajuće predsjedavanje BRICS-om i biti domaćin Devetom Summitu BRICS-a. Relevantni pripremni radovi su u toku. Nadamo se da će Summit sljedeće godine biti prilika da sa više kineskih rješenja i kineske mudrosti doprinesemo saradnji BRICS-a, konsolidujemo zamah i temelj saradnje BRICS-a sa ostalim članovima i počnemo još svjetliju deceniju za zemlje BRICS-a.

Na koncu, državni savjetnik Jiechi se osvrnuo i na inicijativu “Jedan pojas, jedan put”, koju je javnosti u jesen 2013. predstavio predsjednik NR Kine Xi Jinping.

– Ova inicijativa je od velikog značaja, jer koristi ne samo širenju otvaranja Kine, već i zajedničkom prosperitetu i razvoju svijeta. Ona postavlja zastavu težnje ka saradnji i win-win situaciji za međunarodnu zajednicu. Tokom protekle tri godine, držeći se načela zajedničke konsultacije, doprinosa i dijeljenja, usko smo kombinirali razvoj Kine sa razvojem zemalja duž rute i polučili dobre rezultate. Napredak i postignuća u izgradnji “Pojasa i puta” nadmašili su naša očekivanja. Trenutno, više od stotinu zemalja i međunarodnih organizacija uzeli se učešće u ovoj inicijativi; među njima smo potpisali sporazume o saradnji sa više od 30 zemalja i provodili saradnju u međunarodnom proizvodnom kapacitetu sa više od 20 zemalja. Međunarodne organizacije, kao što su Ujedinjeni narodi, su pokazale pozitivan stav prema njoj. Izgradnja ekonomskih koridora Kina-Mongolija-Rusija i Kina-Pakistan ostvaruje brz napredak; obim ulaganja i trgovine rastao je znatno; međuljudska i kulturna razmjena u obrazovanju, nauci, tehnologiji i turizmu postala je tjesnija; finansijska saradnja koju predstavlja Azijska infrastrukturna investicijska banka (AIIB) i Fond Puta svile stalno je produbljivana; izgradnja inostranih zona ekonomske saradnje stabilno je napredovala i pokrenut je niz značajnih projekata poput željeznice Kina-Laos, željeznice visoke brzine Džakarta-Bandung i željeznice Budimpešta-Beograd, što proizvodi jako dobre efekte.

Nastavit ćemo promicati izgradnju “Pojasa i puta” svim naporima, naglašavati uspostavu mreže obostrano korisne saradnje, novih obrazaca saradnje i raznolikih platformi saradnje, fokusirati se na izgradnju zelenog, zdravog, inteligentnog i miroljubivog Puta svile združenim naporima, ubrzati povezivanje “Pojasa i puta” sa razvojnim strategijama, razvojnim prednostima i regionalnim prednostima zemalja duž ruta na koordiniran način i posvetiti odgovarajuće napore provedbi ključnih projekata, kako bi se snažno, uredno i djelotvorno promicala gradnja “Pojasa i puta” – rekao je novinarima u Hangzhou državni savjetnik u Državnom vijeću NR Kine Yang Jiechi.

Posted by on 2016-10-16. Filed under Ekonomija, Svijet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login