Njemačka pooštrava imigracijske propise

– Njemačka će Maroko, Alžir i Tunis staviti na svoj popis sigurnih zemalja i tako olakšati protjerivanje tražitelja azila iz tih zemalja što je dio mjera kojima će vlada postrožiti uvjete za dobivanje azila, objavio je zamjenik njemačke kancelarke Sigmar Gabriel.

izbjeglice

izbjeglice

“Sada ćemo upisati u njemački zakon tri zemlje, Maroko, Alžir i Tunis kao sigurne zemlje”, rekao je novinarima Gabriel, šef socijaldemokratske stranke nakon sastanka sa šefovima druge dvije stranke koalicije na vlasti, kancelarkom Angelom Merkel (CDU) i Bavarcem Horstom Seehoferom (CSU).

Nakon sastanka u Berlinu, troje šefova koalicije su dogovorili, nakon nekoliko sedmica odgađanja, novi niz mjera ograničenja broja tražitelja azila u Njemačkoj, dok je zemlja 2015. primila  oko 1,1 milion migranata.

Mjere uključuju dvogodišnju zabranu spajanja porodice za tražitelje azila koji imaju ograničenu izbjegličku zaštitu, rekao je Gabriel. Njemačka će isto tako ubrzati protjerivanje tražitelja azila koji ga ne dobiju te smanjiti finansijsku potporu tražiteljima azila.

Kada je zemlja proglašena sigurnom, to drastično ograničava mogućnost da se državljanima te zemlje pozitivno riješi molba za azil. Berlin, koji tako namjerava omogućiti ubrzano razmatranje molbi za  dobivanje azila i pojednostaviti izbacivanja, nada se da će smanjiti broj migranata iz sjeverne Afrike koji se bitno povećao posljednjih mjeseci.

U jesen je Njemačka među sigurne zemlje ubrojila Albaniju, Crnu Goru i Kosovo, kada su deseci hiljada tražitelja azila dolazili iz tih zemalja. Njihov je broj od tada opao.

Ovo je druga  grupa azilantskih mjera njemačke vlade koja je prvi paket pooštrenih imigracijskih propisa uvela u oktobru.

Broj tražitelja azila koji prelaze u Njemačku iz Austrije svaki dan pao je na oko 700 u proteklih nekoliko dana s više od 2.000 početkom godine. Njemački dužnosnici kažu kako je smanjenje povezano sa zimom i upozoravaju da će ponovno rasti na proljeće.

Posted by on 2016-01-30. Filed under Svijet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login