Preminuo akademik Dubravko Lovrenović. Akademska zajednica – Smrću Lovrenovića gubi nauka, ali i cijela BiH

Dubravko Lovrenović

Dubravko Lovrenović

Profesor Dubravko Lovrenović preminuo je jutros u 61. godini života, obavijestili su iz Akademije nauka i umjetnosti BiH, čiji je dopisni član bio. Za njega su njegove kolege imale samo riječi hvale.

Historičar Tomislav Išek smrt bh. akademika Dubravka Lovrenovića ocjenjuje kao veliki gubitak za historijsku nauku, akademsku zajednicu, ali i cijelu Bosnu i Hercegovinu.

– Ovo je veliki gubitak. U ovim teškim vremenima Dubravko je bio jedan od izuzetno prisutnih i aktivnih društvenih radnika i profesora – kazao je Išek novinarima danas u Sarajevu.

Naglasio je da je izgubljen čovjek koji je radio za BiH i koji je mlađim ljudima davao nadu.

Profesor Esad Bajtal je istakao da je Lovrenović u turbulentnim vremenima za BiH bio probosanski pošteno orijentisan čineći sve što je mogao da doprinese nauci kojom se bavio.

– Ostat će nam u sjećanju kao profesionalna i ljudska gromada – naglasio je Bajtal.

Profesor Mirko Pejanović naveo je da se s bolom prima informacija jer je umro mlađi čovjek, naučni stvaralac, akademik, koji je postigao značajne rezultate u oblasti historijskih nauka.

– Ovo je veliki gubitak za akademsku zajednicu, za BiH, Akademiju nauka i umjetnosti, Filozofski fakultet – istakao je Pejanović.

Sociolog Slavo Kukić je poručio da svaka država zaslužuje da ima čovjeka i naučnika kakav je bio Dubravko Lovrenović.

Istaknuti bh. akademik Dubravko Lovrenović preminuo je jutros u Sarajevu, nakon duge i teške bolesti.

Komisija za očuvanje spomenika: Lovrenović je bio izvanredan profesionalac

Predstavnici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH istakli su u pismu da su duboko potreseni viješću da je uvaženi akademik i njihov dugogodišnji kolega i prijatelj, profesor Dubravko Lovrenović, preminuo te izrazili duboko žaljenje povodom gubitka velikog čovjeka, kosmopolite i izuzetno cijenjenog stručnjaka.

Istakli su da je profesor Lovrenović bio izvanredan profesionalac, posjedovao je bogatstvo akademskog iskustva u predavanju i u istraživanju, koje je nesebično prenosio studentima, kolegama i saradnicima u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika, čiji je član bio od 2002. do 2016. godine.

Tokom svih tih godina, naglasili su iz Komisije, profesor Lovrenović je dao nemjerljiv doprinos kako bi se očuvao i zaštitio veliki broj dobara kulturno-historijskog naslijeđa u Bosni i Hercegovini.

– U nepreglednoj listi profesionalnih uspjeha Lovrenovića svakako će ostati upisana njegova inicijativa, kao i predan rad i angažaman na upisu stećaka na UNESCO-vu listu svjetskog naslijeđa. Zahvaljujući, između ostalog, njegovoj posvećenosti i istrajnosti, stećci koji su fenomen ovih prostora su dobili svoje zasluženo mjesto kao dio baštine svijeta – navodi se u pismu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Posted by on 2017-01-17. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login