UEFA Superkup: Barceloni triler sa Sevillom

Barcelona

Barcelona

Nogometaši Barcelone osvojili su europski Superkup savladavši u gruzijskom Tbilisiju ekipu Seville nakon produžetka sa 5:4 (4:4), te se s petim naslovom u Superkupu izjednačili sa AC Milanom.

Golove su za Barcelonu postigli Leo Messi (7, 15), Rafinha (44), Luis Suarez (52) i Pedro Rodriguez (115), dok su strijelci za Sevillu bili Evan Banega (3), Jose Antonio Reyes (57), Kevin Gameiro (72, penal) i Jevhen Konopljanka (81).

U nevjerovatnoj utamici u Gruziji, Katalonci, osvajači Lige europskih prvaka došli su do prvog naslova sezone pobijedivši tek u produžetku pobjednika Europske lige Sevillu, iako su Katalonci u 57. minuti vodili čak 4:1.

Golovi iz slobodnih udaraca

Bila je ovo najatraktivnija utakmica Superkupa u historiji, sa devet pogodaka i velikim preokretom Seville, a u prvih 15 minuta pala su čak tri gola iz slobodnih udaraca, dok je i posljednji gol na utakmici postignut nakon slobodnog udarca.

Dvoboj je počeo šokantno za Barcelonu jer je Argentinac Banega već u trećoj minuti iz slobodnog udarca iskosa doveo Sevillu u vodstvo, a to je ujedno i najbrži pogodak ikad postignut u Superkupu.

No, već u sedmoj minuti, na potpuno identičan način, iz slobodnog udarca iskosa, ali lijevom nogom, Messi je izjednačio.

Revija slobodnih udaraca u Tbilisiju nastavila se u 15. minuti kada je na 20 metara od gola Seville napravljen prekršaj na Barcinom Ivanu Rakitiću, a fenomenalni Messi je opet pogodio sami ugao.

U 44. minuti Barcelona je povela sa 3:1 nakon duge akcije, u kojoj je prvo Suarez izbio sam ispred golmana Beta koji mu brani šut, no Urugvajac opet dolazi do lopte i upošljava Rafinhu koji iz blizine lako pogađa.

Suarez se upisao u strijelce u 52. minuti nakon velike greške odbrane Seville, koja je poklonila loptu Busquetsu, a ovaj proslijedio samom Suarezu koji s lakoćom postiže pogodak za 4:1.

Kada se činilo da će Katalonci lako do trofeja, uslijedio je nevjerojatan preokret jer su igrači Barcelone neobjašnjivo stali.

Promašaji na kraju

U 59. minuti Reyes smanjuje za Sevillu nakon nabačaja Vitola, a u 72. minuti Gameiro je iz kaznenog udarca doveo Andalužane na samo pogodak zaostatka. Devet minuta prije kraja Ukrajinac Konopljanka upisuje se u listu strijelaca na asistenciju još jednog novajlije, Immobilea za nevjerovatnih 4:4 i produžetke.

U 115. minuti dosuđen je slobodan udarac za Barcelonu, Messijev prvi pokušaj je blokiran, no Argentinac upućuje novi udarac kojeg jedva brani golman Beto, a na odbijenu loptu natrčava Pedro i postiže gol za konačnih 5:4.

Tri minute kasnije igrač Seville Coke ima veliku priliku za novo izjednačenje, ali je neprecizan, kao i odbrambeni igrač Adil Rami u posljednjim sekundama.

Sa čak devet postignutih golova bila je ovo nejefikasnija utakmica UEFA Superkupa ikada. Prethodno je 1996. godine Juventus slavio protiv PSG-a sa 6:1.

Barcelona je osvojila peti UEFA Superkup, nakon što je prethodno slavila 1992, 1997, 2009. i 2011. godine.

Posted by on 2015-08-12. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.