Građani najčešće prijavljuju zapošljavanje preko “veze”

korupcija, BiHUbjedljivo najveći broj prijavljenih slučajeva kao i prethodnih godina, odnosi se na sektor državne uprave. U ovu oblast spadaju pritužbe na sve institucije u BiH na svim nivoima vlasti, državnom, entitetskom, lokalnom, kao i prijave koje se odnose na javna preduzeća i javne ustanove.

Zapošljavanja po stranačkoj ili rodbinskoj liniji, kupovanje ocjena na fakultetima, pritužbe na rad državnih institucija na svim nivoima, kao i razne druge nezakonitosti, bile su razlog što su građani u toku ove godine 711 puta pozvali broj 0800 55555.

Riječ je o besplatnoj liniji za prijavu slučajeva korupcije koju je pokrenuo Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), gdje građani mogu prijaviti svoja saznanja o koruptivnim djelatnostima, a da pri tom ne moraju ostavljati svoje lične podatke.

“Ubjedljivo najveći broj prijavljenih slučajeva kao i prethodnih godina, odnosi se na sektor državne uprave. U ovu oblast spadaju pritužbe na sve institucije u BiH na svim nivoima vlasti, državnom, entitetskom, lokalnom, kao i prijave koje se odnose na javna preduzeća i javne ustanove. Najveći broj prijava se odnosi na neregularnosti u procesu zapošljavanja, odnosno na „namještene“ konkurse za prijem državnih službenika na svim nivoima vlasti, ali i prijem zaposlenika u javna preduzeća i javne ustanove’’, pojašnjava Ena Kljajić Grgić, koordinatiorica Centra za pružanje pravne pomoći TI BiH.

Na osnovu pristiglih prijava, TI BIH je u nekim slučajevima davao pravne savjete strankama, dok se u nekim predmetima obraćao institucijama. U toku ove godine, TI BIH je imao 357 postupanja prema institucijama, dok su strankama data 133 pravna savjeta.

S obzirom na to da se TI BIH duži niz godina bavi i promocijom Zakona o slobodi pristupa informacijama na svim nivoima vlasti u BiH, značajan broj pristiglih prijava građana odnosi se upravo na neprimjenjivanje ovog zakona od strane raznih organa i institucija u našoj zemlji. Prema riječima Kljajić Grgić, TI BiH je u toku ove godine zbog kršenja ovog zakona podnio 12 tužbi protiv raznih institucija.

“U prvoj polovini ove godine, u korist Centra za pružanje pravne pomoći doneseno je 18 presuda u upravnim sporovima koje je Centar pokretao tokom protekle dvije godine, od kojih je u 16 sporova tužbeni zahtjev Centra usvojen, dok u dvije presude tužbeni zahtjev  nije usvojen, međutim u toku su postupci po zahtjevima za vanrednim preispitivanjem sudske odluke”, ističe Kljajić Grgić.

Napominje i da su  svi sporovi pokretani zbog pogrešne primjene zakona, koja se ogledala u odbijanju pristupa informacijama po vlastitom nahođenju, bez pozivanja na zakonom propisane izuzetke i sprovođenja testa javnog interesa.

Posted by on 2015-12-30. Filed under Ekonomija. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login