Iraku vraćene stotine ukradenih artefakata

Irak Bagdad

Irak Bagdad

Osim s ratom protiv oružane grupe Islamska država Irak i Levant, Irak se suočava i s neprestanom krađom arheološkog naslijeđa. Iako se to teško može dokazati, čini se kako ISIL svoje aktivnosti dijelom finansira prodajom ukradenih artefakata.

Američke vlasti navode kako su njihove specijalne snage pronašle stotine artefakata nakon što su u Siriji u maju likvidirali vođu ISIL-a Abu Sajafa. Osim obavještajnih dokumenata i podataka, zaplijenili su i antikvitete, poput zlatnih kovanica starih više od 1.000 godina.

Od 2003. godine, kada je muzej u Bagdadu bezočno pokraden, pa sve do ISIL-ovog uništavanja drevnih naselja, iračko arheološko naslijeđe je u kontinuitetu nestajalo.

“Današnji događaj rezultat je saradnje s našim prijateljima i partnerima. Kao što vidite, uspjeli smo vratiti dio naših artefakata”, kaže Adel Shershad, ministar turizma Iraka.

Američke vlasti tvrde kako ništa nisu mogli uraditi da arheološke lokacije zaštite od ISIL-a, grupe koju nazivaju i “Daish”.

“Kao što znate, koalicija nema trupe na terenu, a izvođenje zračnih napada na takve ciljeve bilo bi mnogo gore po naslijeđe Iraka od onoga što pripadnici ‘Daisha’ rade. Najbolji način da se ‘Daish’ spriječi u uništavanju iračkog ili sirijskog arheološkog naslijeđa je da se ta grupa protjera iz regije”, smatra američki ambasador u Iraku Stewart Jones.

Teško dokaziva trgovina

S druge strane, porijeklo većine nađenih artefakata nije poznato. Američke vlasti prebacile su ih iz Sirije u kurdski dio Iraka, a poslije u Bagdad, odakle se javila i novinarka Al Jazeere Jane Arraf.

“Svaki muzejski eksponat vodi se pod određenom šifrom. Ovdje su i tri predmeta sa šifrom Iračkog muzeja u Bagdadu, ukradena 2003. godine. Za ostale predmete bit će potrebno obaviti detaljno istraživanje kako bi se otkrilo odakle potječu”, ističe ona.

Ovo je tek dio od više stotina cilindričnih pečata ukradenih iz muzeja u Bagdadu 2003. godine. Pečati su korišteni kao zvanični žig na pločama pisanim klinastim pismom. Arheološki stručnjaci kažu kako ne postoje indicije da neki od ovih artefakata potječu iz mosulskog muzeja, koji je ISIL oštetio nakon zauzimanja grada.

Moguće je da su neki od tih predmeta ukradeni tokom nelegalnih iskopavanja na arheološkim lokacijama u Iraku i Siriji. Neki pretpostavljaju da knjiga na pergamentu, pisana na aramejskom i arapskom jeziku, potiče iz jedne crkve u Siriji. Ovi artefakti predmet su nelegalne trgovine, koja, prema mišljenju zvaničnika Ujedinjienih naroda, ISIL-u vjerovatno donosi milione dolara, ali tu trgovinu veoma je teško dokazati.

Posted by on 2015-07-17. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login