Svjetska rang lista fakulteta: Univerzitet u Sarajevu na 1850 mjestu, a banjalučki na 3969 poziciji

Na svjetskom nivou najbolje rangirana visokoškolska ustanova iz bivše Jugoslavije je Univerzitet u Ljubljani na 208. mjestu, slijedi ga Univerzitet u Zagrebu na 386. mjestu

Univerzitet u Sarajevu

Univerzitet u Sarajevu

Najstariji američki Univerzitet Harvard najbolji je i najreprezentativniji na svijetu, pokazala su posljednja istraživanja istraživačke grupe “Cybermetrics Lab”, koja pripada jednoj od prvih istraživačkih organizacija u Evropi CSIC-u.

Prvih 11 mjesta zauzeli su američki univerziteti, dok su najpoznatiji evropski univerziteti Oksford i Kembridž na 12, odnosno 13. mjestu, po web dostupnosti i internet zastupljenosti, misijama, broju dobitnika Nobelove nagrade i drugih priznanja, kao i resursima koje ulažu u istraživački rad, odnosno njihovom kvalitetu programa rada.

Prema istim kriterijima, visokoškolske ustanove BiH nalaze se na tek 1850. mjestu, tačnije Univerzitet u Sarajevu, odnosno 3514. mjestu Univerzitet u Zenici, zatim 3789. mjestu Univerzitet u Tuzli, odnosno Banjalučki univerzitet na čak 3969. poziciji, dok je Evropski univerzitet u Brčkom ispred Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a slijede ih i drugi privatni fakulteti i univerziteti u zemlji, pišu Nezavisne novine.

“To je pokazatelj da se nešto ozbiljno mora mijenjati i da se sredstva moraju investirati na prave adrese, jer se ne smije dozvoliti da jedna visokoškolska ustanova bude niže rangirana jer ne prati svjetske tokove obrazovanja i unapređivanje, posebno kada su u pitanju savremeni mediji i tehnologije”, upozorio je za “Nezavisne” Predrag Govedarica, potpredsjednik Unije studenata RS.

Na svjetskom nivou najbolje rangirana visokoškolska ustanova iz bivše Jugoslavije je Univerzitet u Ljubljani na 208. mjestu, slijedi ga Univerzitet u Zagrebu na 386. mjestu, odnosno Univerzitet u Beogradu na 440. mjestu.

U odnosu na ove ustanove, Univerzitet u Skoplju je na dalekom 1119. mjestu, ali ipak ispred nas, dok je Univerzitet Crne Gore na 2350. mjestu.

“Pokazatelj je ovo gdje se nalazi nauka u ovoj zemlji, jer da biste pratili tokove razvoja, potrebna su ozbiljna ulaganja. Jedna naučna studija košta od 30.000 do 40.000 evra, a za nauku se kod nas izdvaja 0,1 do 0,2 odsto, dok u zemljama EU od tri do četiri odsto.

Prema tome, sve se mora uzeti u obzir, ali sam ipak mišljenja da se mora odlučnije djelovati i da se, uprkos tome, možemo sigurno naći na hiljadu, ako ne i više mjesta ispred”, kaže Dejan Bokonjić, prorektor za međunarodne odnose Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Interesantno je da se na svjetskoj rang-listi meksički univerziteti nalaze od pedesetog mjesta, katolički univerziteti Belgije od sedamdesetog mjesta, a zatim visokoškolske ustanove Danske.

BiH
Univerzitet u Sarajevu – 1850.
Univerzitet u Zenici – 3514.
Univerzitet u Tuzli – 3789.
Univerzitet u Banjaluci – 3969.

Hrvatska
Univerzitet u Zagrebu – 386.
Univerzitet u Splitu – 1086.
Univerzitet u Rijeci – 1435.
Univerzitet “Josip Juraj Strossmayer” u Osijeku – 1617.
Srbija
Univerzitet u Beogradu – 440.
Univerzitet u Novom Sadu – 926.
Univerzitet u Nišu – 1289.
Univerzitet u Kragujevcu – 1586.
Slovenija
Univerzitet u Ljubljani – 208.
Univerzitet u Mariboru – 1102.
Univerzitet u Primorskom – 1926.
Univerzitet Nova Gorica – 2191.

Posted by on 2016-02-10. Filed under Banja Luka, Sarajevo, Tuzla, Vijesti iz BH gradova, Zenica. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login